YAŞLI STAJYER!?!?

yaşlı stajyerSanırım Amerika’da yaşı geçkin stajyerlik algısı gelişmiş olacak ki stajyerlik filmleri giderek çoğaldı. Bunlardan birini de az önce izledim. Merak etmeyin, sık yazılar azaldı diye film eleştirmenliğine el atmadım, konumuz hala insan kaynakları 🙂. Sadece bir şeyler öğrendim ve yazmaya karar verdim. Hem de bence beceremediğimiz bir konu hakkında: Lütfen bir “hoş geldin” alayım Türkiye’de işveren tarafındaki stajyerlik algısına…  

Bence algımız çok net! Ne kadar genç, o kadar iyi. Ne kadar tecrübesiz o kadar operasyonel. Üstelik stajyer gelişim programları da ya gerektiği kadar duyulmamış ya da gerektiği kadar uğraşılmamış. Sonuç ise aynı. Meslek lisesi öğrencilerini saymazsam Türkiye’deki en genç stajyerler üniversite öğrencileri, en yaşlıları ise kariyerine istediği yönü vermeye çalışan ya da iş bulamayan yüksek lisans öğrencileri. Yani bu durumda yelpazemizin yaş aralığı 20-27 arasında.

Sizce bu konudaki durumumuz nasıl? Yelpaze birkaç yıllık bir yaş aralığını ifade etse de en efektif stajyer kabulü genellikle hangi yaş aralığında oluyor? Ya da en mantıklı seçimler (karşılıklı olarak) hangi yaş aralığında gerçekleşiyor? Hemen söyleyeyim. Üniversitelerin 3. sınıftaki öğrencileri ya da mezuniyet sonrası da sizinle çalışmasını bekliyorsanız bir tık da 4. sınıf öğrencileri için olabilir. Geriye kalan gruplar için iş biraz şans eseri oluyor. Hele ki okulunuzun zorunlu stajı yoksa, sigortanız okulunuz tarafından karşılanmıyorsa, dayınız/amcanız/babanız yoksa vs. vs. gibi detaylarda sancılı sıralama içerisinde kendinizi bulabilirsiniz. Yaklaşık 8 yıl önce Ankara’da ortalama 200 firmaya yapmış olduğum “gönüllü” stajyerlik başvurusu sonrası almış olduğum tek bir yanıt nedeni ile belki şu anda hayalimdeki işi yapıyorum. Bu nedenle kendi dönemimdeki yaşlı stajyerlerden biri olarak bu algının ne demek olduğunu çok iyi biliyorum.

Peki, stajyerliği neden biraz daha yaşlandırmıyoruz? Ego? Emeklilik? Çok çalıştık, bıktık düşüncesi? Hadi amaa yaşlıı; çoook yaşlı versiyondan bahsediyorum. Tamam, filmdeki ilham perim geliyor o zaman: 70 yaşında bir adamın 30’lu yaşlardaki firma sahibine stajyerliği… Evet; perimi paylaşıyor muyuz şu an?  🙂

Şöyle ki; hatırlar mısınız bilmem, bir dönem kurumlarda mentorluk programları geliştiriliyordu. Hala var biliyorum, ama bence bu büyük adamlara ne yapılması gerektiği tam bilinemediği için bu da ithal edilen bir içerik olarak kalıyor. Bu bahsettiğim ise; bu durumun daha egosuz ve düşük maliyetli hali. Üstelik Evrim Kuran’ın Peryön Ankara İK Kongresi’ndeki konuşmalarını hatırlayınca da pek sevimsiz ve uyumsuz gelmedi bana. Evrim Hanım, 31 üniversiteden 34.465 öğrenciye mezun olunca hangi şirkette çalışmak istediklerini sorduklarını; %19’unun “Ne şirketi?!?” cevabını verdiğini paylaşmıştı. Bu bahsettiğim pek tabi 2015 verisi. Aynı araştırmanın 2014 yılı göstergesi %18, 2013 yılı ise %17. Şimdi 09.00 – 18.00 çalışma düzenini, yemekhane/sodexo kullanımını, fazla mesaiyi bilmeyen; hiyerarşik düzen içerisinde kalmamış, hiçbir yönetimsel sistem üzerinde çalışmamış bu genç kitle kendi patronu olmak istiyor, doğru anlıyorum değil mi? İşte bu nedenle hiçbir deneyimi olmayan ve kendi girişimini huzurla yönetmek isteyen yeni kuşaklar; bu deneyimleri, hükmetmeyen bir sistem üzerinden alma fikrine sıcak bakabilirler.

Siz ne dersiniz, bu sistem Türkiye’de işler mi? Bu sistemi işletecek işvereni bulmak dışında şu andaki emekli kuşağı böyle bir çalışma sistemini kabul eder mi? Evet, ben de gülümsedim :). Şu aşamada birkaç fırın ekmek yemek en doğrusu. Ancak genç kitlelerin kendi özerkliklerini ilan etmelerini planladıkları irili ufaklı girişimcilik örneklerindeki artış, böyle bir açığı ortaya çıkarabilir düşüncesindeyim. Sonuçta dışarıda birilerinin eşsiz deneyimleri var. Ve hadi kabul edelim; tecrübe bilgiyi döver! Öte yandan günümüz ilanlarındaki “gençler arıyoruz” algısı emekli olmuş ama yerinde duramayan yaşam savaşçılarına neden kalkanlarını kaldırtmasın ki… Şimdi değil ama sonrasında bizim yaşlı stajyer filmleri neden gerçekte olmasın ki? Siz ne dersiniz?

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s