İK PROFESYONELLERİ İÇİN YENİ MEZUN MÜLAKAT TEKNİKLERİ

yeni mezun2Üniversite mezuniyetlerinin yaklaştığı şu dönemlerde moda dergileri nasıl mezuniyet kıyafetlerini sergiliyorsa biz İK’cılar da yeni mezunlara CV hazırlama, başvuru yapma, mülakat teknikleri hakkında bilgi paylaşıyoruz. Merak etmeyin, bir tavsiye yazısı da ben eklemeyeceğim. Sadece yeni mezunlar ya da mezun olacaklar hakkında konuşmak istiyorum. Bu konuşmanın tek farkı İK’cı açısından olması 🙂.

Aday penceresinden mülakat teknikleri hakkında bilgilendirmek veya bilgi toplamak çok kolay olmaya başladı. Gazete yazıları, dergi röportajları dışında Google’a sadece yeni mezun yazsanız bile pek çok veriyi bulabiliyorsunuz. Bu nedenle yeni mezun görüşmelerinde zorlanan tarafın aday tarafı olduğuna inanmıyorum ben artık. Karşımızda hazırlıklı bir kitle olduğu için esas zor kısım biz İK’cılara düşüyor bence.

Yeni mezun görüşmelerinde Erasmus programına katılmış, birkaç yerde stajını tamamlamış, birçok topluluğa üye olmuş bir aday için İK kısmı tabii ki daha kolaylaşabiliyor. Çünkü yukarıda saymış olduğum niteliklerle birlikte pek çok soru sorabilme ve adayı tanıma imkanı doğmakta, hatta yetkinlik bazlı mülakat bile yapılabilmekte. Hemen örnekleyeyim: “Üye olduğunuz X topluluğunda şu proje ile uğraşırken karşılaştığınız zorluklardan birini paylaşabilir misiniz? Ekip olarak bu yaşadığınız zorluğun üstesinden nasıl geldiniz ve sizin rolünüz neydi?” Alın size minimum 5 dakikanızı doldurabilecek bir cevap alacağınız hem de yetkinlik bazlı mülakat gerçekleştirebileceğiniz bir soru! Tüm standart mülakat süreçlerini böyle bir adaya uygulayabilirsiniz çünkü bu aday 18-22 yaş aralığındaki sorumluluğunu fazlasıyla gerçekleştirmiş, bir öğrenci olarak yapılması gereken hemen hemen herşeyi tamamlamış ve pişmiş bir aday olarak karşınıza çıkmıştır. Dedim ya işin kolay kısmı bu…

yeni mezun1Zor olan kısım ise stajı olsa bile çoğuna katılım göstermemiş, (belki 4 yerine 6-7 yıl sonra) üniversiteden mezun olmuş, özgeçmişi ortalama yarım sayfa olan bir aday… Bu adaya nasıl mülakat yapılır? Öncelikle sizin de bol bol konuşacağınız bir mülakat yaşayacaksınız baştan söyleyeyim ;). Özellikle firmanız hakkında paylaşabileceğiniz her detayı en ince noktasına kadar aktarmanız gerekiyor, çünkü mutlaka adayı yakalayabileceğiniz bir veri sizin paylaşacağınız bilgiler arasında yer alacaktır.  Tabi bilgi paylaşımı yaparken de planlı ilerlemek gerekli yoksa mülakat yerine okul kantininde yapacağınız bir sohbet havası da yaşayabilirsiniz. Bu yüzden görüşmeye girmeden önce yeni mezun adaylarınızdan beklentileriniz neler; bunların bir listesini çıkartın derim ben. Mesela benim ilk olarak aklıma kariyer hedefi geliyor. Diğer alternatifler de öğrenme isteği, merak, hobiler vb. olabilir. (Bu arada bunları aday ile konuştukça yakalayabiliyorsunuz, özgeçmişlerde yazmıyor maalesef :).) Çok çok eskiden bir adayım “Evet 8 yılda mezun oldum! Gezdim işte, açıklaması bu!” demişti. Hiç pişman değil farkındasınız değil mi? :). Ama artık çalışmak, bir yerden başlamak istiyor ki sizin karşınızda. Mesela nereleri gezmiş, neler ilgisini çekmiş? Alın, size açık çek! Doğanın kanununa inanıyorsanız zaten bize problem yaratan mekanizmaların iş hayatında da özel hayatta da benzer olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle görüşme yapacağınız adayın yaşadığı her anıyı aslında bir iş, iş tanımı, kriz çözme yöntemi, ilişki kurma becerisi olarak değerlendirebilirsiniz. Ayrıca araştırmalar görüşmeye gelen yeni mezun adayların firma ve iş tanımı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını göstermiş. Eğer yeni mezun programınız yoksa yani 1-2 yıl boyunca yeni mezun çalışanınızı farklı departmanlarda çalıştırıp işleri ve firmayı tanımasını sağlamayacaksanız iş tanımını çok iyi ifade etmelisiniz. Böyle bir süreçte işin en önemli noktaları hakkında araştırma yapmasını da isteyebilirsiniz. Böylece ilgisini çekip çekmeyeceğini de öğrenmiş olabilirsiniz. Ayrıca kişilik envanteri gibi yardımcı araçlar da size destek olacaktır.

İnanın, 10 yıldır iş hayatında olan birisi ile görüşme yapmak işin en güzel ve en kolay tarafı. Çünkü karşınıza ne istediğini veya ne istemediğini bilen birinin oturma ihtimali çok yüksek. Konuşulacak çok konu var çünkü tüm hayatını 2, bilemediniz 3 sayfaya sığdırmış birisi ile görüşüyorsunuz. İşin zorlayıcı kısmı özgeçmişinde en ufak bir bilgi bulunmayan bir aday ile karşılaşmak. Bu, konuşmayı sevmeyen bir arkadaşınızla sohbet etmeye çalışmak ile aynı şey. Evet, hayır, bilmiyorum, farketmez ve olabilir kelimelerini siz anlattıkça, fikir almaya çalıştıkça bolca duyarsınız arkadaşınızdan, değil mi? 🙂  Yarım sayfalık bilgiye sahip olduğunuz yeni mezun adayınız için de aynı durum geçerli. Bir de bu süre içerisinde kendisi hakkında bir şeyler öğrenmeye çalışmanın dışında işe uygunluğunu da ölçmeniz gerekiyor. Bu nedenle yeni mezun işe alım tavsiyeleri esas İK’cılar için olmalı.

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s