ÇİFT TARAFLI İŞE ALIM – SORU BANKASI ADAYLAR

Her zaman diyorum; iş dünyasında yaşanan gelişmeler artık adaylara da firmaları seçme imkanı tanıyor diye. Yani, siz açık pozisyonunuzu doldurmak için görüşme yaparken aday da kendi geleceğine uygun olabilecek kurumu ve kültürü tanımaya çalışıyor. Buna “çift taraflı işe alım” diyebiliriz bence. Sonuçta işverenler iyi bir adayı işe almayı isterken adaylar neden iyi bir iş yerinde çalışmayı istemesin?

Geçen gün rastlamış olduğum bir makaleden yola çıkarak araştırmaya başladığımda pek çok farklı ve kaliteli sorunun biz İK’cılara yöneltildiğini fark ettim. Soruları tek tek açıklamak yerine size 3 mini başlık altında paylaşıyorum aşağıda. Umarım keyifle okuduğunuz faydalı bir paylaşım olur:

Şirket Hakkında Yöneltilebilen Sorular

company-culture“Şirket kültürünüzden biraz bahsedebilir misiniz?”, “Bu şirkette çalışmanın en harika kısmı nedir?”, “Şirket turnover oranı (çalışan devir oranı) hakkında bilgi verebilir misiniz?”, “Şirket başarılarını nasıl kutlarsınız?”, “Şirket / departman çalışan sayısı nedir?”, “Şirketinizdeki çalışma ortamı hakkında bilgi verebilir misiniz?”, Şirket politikalarınız ve stratejileriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?”, “Şirketinizin güçlü yönleri ve zayıf yönleri nelerdir?”,”Şirketinizin organizasyon yapısı hakkında bilgi verebilir misiniz?”

Aslına bakarsanız, yukarıda yer alan tüm sorular, şirketinizin hitap ettiği müşteri ile gerçekleştirdiğiniz hizmetin dışında kalan, çalışma ortamı ve kurum kültürü üzerine kurgulu sorular. Bu nedenle bu sorulara vereceğiniz cevaplar, adaylar için esas önem taşıyan yanıtlar olacaktır. Bu konu ile ilgili sadece şöyle bir not düşebilirim: Daha önce de pek çok yazımda hatırlarsanız aday CLAMPS’lerinden bahsetmiştim. Aday soruları görüşme sonunda yöneltilebilen sorular olduğu için, bu noktaya gelene kadar adayın öncelik verdiği alan / konu (clamps) mutlaka ortaya çıkmıştır. Adayın öne çıkan clamps’i üzerinde daha detaylı bilgi paylaşmak, adaya karşı kurum imajını korumakla kalmaz kendisinin soru işaretleri de giderilmiş olur.

Pozisyon Hakkında Yöneltilebilen Sorular 

open position“Pozisyon neden açıldı?”, “Bu pozisyon için kaç kişi ile mülakat gerçekleştirildi?”, “Pozisyonu ne kadar sürede kapatmayı planlıyorsunuz?”, “Pozisyona Yarın Başlayacak Olsam, Önceliğim Ne Olmalı?”, “Pozisyonun ilk bir ay için önceliği ne olacaktır?”, “Bu pozisyon için sizce en iyi aday hangi özelliklere sahip olmalı?”, “Pozisyon için öncelikli beklentiler nelerdir?”, “İş tanımı hakkında bilgi verebilir misiniz?”, “Sizce görüşmem nasıl geçti?”, “Bu pozisyon için uygun bir aday değilsem, sizce en büyük nedeni nedir?”

Bu bölümdeki soruların da hemen hemen hepsi pozisyondan beklentiler üzerine kurulu. Bu nedenle teknik yöneticilerin desteği ile birlikte ideal aday, pozisyon ve öncelikli yapılması gereken konular aktarılırsa adayların bu alanda sorabileceği soruları azalmış olabilir. Bir de buradaki “Görüşmem nasıl geçti?” ve “Bu pozisyon için uygun bir aday değilsem, sizce en büyük nedeni nedir?” soruları eleştiri ve geribildirim arasındaki ince çizgiye sahip. Bu sorular, aktif iş arayışında olan bir aday için kendi kişisel gelişimine katkı sağlayacak sorular olmakla birlikte verilecek cevaplar için hem kurum imajı hem de adayın hassasiyeti öncelikli olmalı. Bu nedenle profesyonel sınırlar dışına çok çıkmadan yanıtlamak gerektiğine inanıyorum.

İK Uygulamaları (Seçme-Yerleştirme & Eğitim & Kariyer Planlama & Performans Değerlendirme & Ücret vb.) Hakkında Yöneltilebilen Sorular

ik uygulamaları“Mülakat süreci nasıl ilerleyecek?”, “Sizce görüşmem nasıl geçti?”, “İşe alım süreciniz hakkında bilgi verebilir misiniz?”, “Adayları işe alırken ne gibi teknikler kullanıyorsunuz?”,  “Pozisyonun geleceği ile ilgili öngörüleriniz nelerdir?”, “Şirketinizin eğitim imkanları var mı? Eğitime katılım destekleniyor mu?”, “Performans Değerlendirme yapıyor musunuz?”, “Performans değerlendirme sisteminiz hakkında bilgi verebilir misiniz?”, “Çalışanlarınıza kariyer imkanı sağlıyor musunuz?”, “Ne gibi kariyer fırsatları sunuyorsunuz?”, “İşe alındığım takdirde oryantasyon imkanım olacak mı? Oryantasyon süreciniz hakkında bilgi verebilir misiniz?”, “Şirket içi eğitimler sağlanıyor mu?”, “Şirketin kariyer/terfi gibi imkanları var mı? Sisteminiz hakkında bilgi verebilir misiniz?”, “Çalışan ücretleri hangi veriler dikkate alınarak belirleniyor?” 

Bu bölümün en önemli özelliği bolca soruya sahip olabilmesi bence :). Bir aday, şirketin İK çalışanını bulmuşken, neden çalışanlara yönelik uygulamalar hakkında bilgi almak için kendisini kısıtlasın ki? Bu noktada İK profesyonelleri için en önemli noktanın bu alanda gelebilecek her türlü soruyu en doğru ve gerçekçi bir biçimde paylaşması gereği olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki; bir kariyer planlama sisteminiz kurum içerisinde olmayabilir (ya da üzerinde çalışılıyor olabilir). Ama mesela bünyenizde çalışanların çoğu uzun süredir sizinle birlikteyse ve müdürlerinizin uzman oldukları zamanı bile hatırlıyorsanız bu açıdan örneklendirerek yanıt verebilirsiniz. Ya da şirketinizin merkezinde görev alan bir çalışanınızı kendi isteği veya şartlar gereği farklı bir şubenize yönlendirdiyseniz bundan bahsedin. Öyle ya da böyle o çalışan ile farklı bir birim veya lokasyonda çalışmalarınız devam etmiş. Bu nokta tamamıyla size kalmış olan bir durum bence. Her uygulamaya ismen sahip olmak zorunda değiliz ama İK ile ilgili olan çalışmalar hakkında bilgi verebiliriz bence. Türetelim, üretelim!

 

mulakatta-adayin-soracagi-sorular1-300x175Sonuç olarak; günümüzün yeni modası “soru bankası aday” oldu artık :). İşin şakası bir yana mülakat sırasında firmanın tanıtımı ve pozisyonun gereklilikleri aktarıldığı zaman dilimi içerisinde adayların seçme süreci başlıyor aslında. Özellikle “Sizin sormak istediğiniz sorunuz var mı?” diye bir kapanış gerçekleştirildiyse “adayların seçme ve yerleştirme aşaması”nda olmasını es geçmemiz imkansız :). Ki bence es geçmeyelim zaten! Yukarıda bölümler halinde paylaşmış olduğum soruların adayların kesinlikle sorması gerektiğini savunmuyorum ama bu sorular İK profesyonellerinin öyle ya da böyle karşılaşma ihtimali her zaman yüksek olduğu sorular. Görüşme sırasında yöneltilen sorulara alınan cevaplarla pozisyona en uygun adayın bulunduğu düşünülebilir ama adayın da aynı uygunluğu hissetmesi için soru sormaya ihtiyacı vardır ;).

Bol “değer”li günler

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s