İŞ GÖRÜŞMELERİ NEDEN YAPILIYOR?

Yukarıdaki paylaşmış olduğum videoyu hatırladınız mı? Bu video da ilk çıktığı dönemde İK dünyasına esprili ve enerjik bakış açısını yansıtmıştı ve yine tıklanma rekorları kırmıştı. Geçen gün tesadüfen tekrar izleme fırsatını bulduğumda aslında mülakat odalarının ve İK Profesyonellerinin / İşe Alımcıların amacının ne olduğunun, neden bu kadar zorladıklarının ya da mülakatları neden bu kadar detaylandırdıklarının merak edildiğini düşünmeden edemedim. Sizce işe alımın başlangıcı ve en büyük parçası olan iş görüşmeleri neden yapılıyor? 

Bernard Marr’ın bu konu ile ilgili çok güzel bir yazısı var. Kendisi mülakatlarda ölçülmeye / tanımlanmaya çalışılan 3 aşama olduğunu; bu aşamaların ise,

– Adayın nitelikleri ile işin gerekliliklerinin uyuşup uyuşmadığı

– Adayın firma ile ne kadar ilgili olduğu

– Adayın kurum kültürüne uyum sağlayıp sağlamadığı

olduğunu belirtiyor. Aslına bakarsanız işin özeti bu! Peki, mülakatlarda ölçülmeye çalışılan bu üç aşama için ne gibi sorularla karşılaşabiliyorsunuz?

young-man-in-a-job-interviewİlk aşamamız “Adayın Niteliklerinin İşin Gerekleri ile Uyuşup Uyuşmadığı”. Bu aşamadaysanız aslında işin %50sini kaptınız demektir. Çünkü özgeçmişiniz bu aşamaya uygun olmasaydı bir mülakat sürecine dahil edilmezdiniz. Yani yaptığınız işler bizim aradığımız niteliklere uygun ama konuyu bir de sizden dinlemek istiyoruz. Nasıl mı? İşin gereklilikleri ile geçmiş tecrübelerinizin uyumunu “Bana kendinizi anlatır mısınız?” gibi temel sorularla karşılaştığınızda anlayabilirsiniz. Buna benzer olarak, kullanılan mülakat tekniğine göre değişmekle birlikte, “Sizi neden işe alalım?”, “Bu işe uygun olduğunuzu düşündüren nedir?”, “Güçlü yönleriniz / zayıf yönleriniz neler?”, “İşinizle ilgili inisiyatif almak zorunda olduğunuz bir durumu paylaşabilir misiniz?”, “X sürecini yürütme sisteminizden bahsedebilir misiniz?”, “Bir gününüzü genellikle hangi işleri yaparak geçiriyorsunuz?”, “Sizi mutsuz eden bir görevi yerine getirmek durumunda kaldınız mı?”, “İşinizin raporlama sistemi konusunda bilgi verebilir misiniz?” vb. soru kalıpları da niteliklerinizin işin gerekleri ile uyuşup uyuşmadığını gözlemlemek amacı taşır.

İkinci aşama “ Adayın Firma ile Ne Kadar İlgili Olduğu.” Lütfen ama lütfen mülakata katılmadan önce sadece 5 dakikanızı ayırarak firmanın adını Google’a yazın ve çıkan sonuçları inceleyin. Yani bir firma web sitesinde klasik bilgileri elde edebilirsiniz ama en güncel haberleri elde etmek için genel bir gözlem yapmanız gerekir. Hatta her zaman da söylerim, Ekşi Sözlük / Firma Faresi / İşkolig / İK Blogları vb. sitelerden de başvurduğunuz kurumu araştırın, yorumları okuyun. Mülakat sürecinde de ikinci aşama için “Şirketimizi araştırma fırsatınız oldu mu?”, “Neden kurumumuzda çalışmak istiyorsunuz?”, “Kurumumuzun ürünleri / hizmetleri hakkında bilginiz var mı?” gibi sorular sorulmaktadır.  Bernard Marr bu aşama için “Sizi neler motive eder?” sorusunu da eklemiş, bilginize ;).

Son aşamamız ise “ Adayın Kurum Kültürüne Uyumu.” Her şey tamam olabilir ancak sizin başvurduğunuz şirketin kültürüne adapte olmanız bence en önemlisidir. Bu; vejeteryan birine her öğün et yemeği vermek gibi bir durum! Yani kurumun çalışma tarzına / atmosferine emanet kalabilirsiniz. Bu durum da hem sizin hem de mevcut çalışanların huzurunu kaçırmaya ve iş verimini düşürmeye yetecektir. “Kendinizi / iş yapışınızı nasıl tanımlarsınız?”, “Eski iş arkadaşlarınız sizi 3 kelime ile tanımlasa neler söyler?”, “Sizi iyi bir takım oyuncusu yapan hangi özelliğinizdir?”, “Deneyimlerinizi kullanarak şirketinize veya bölümünüze yaptığınız bir katkı varsa paylaşabilir misiniz?”, “Geçmiş tecrübelerinizde bireysel veya ekip olarak zorlandığınız bir durum var mı? Varsa bunu nasıl aştınız?”, (Uzun süre görev alınmış kurum için) “Çalıştığınız kuruma ait olduğunuzu hissettiren faktörler nelerdir?”, “İşinizin raporlama sistemi konusunda bilgi verebilir misiniz?”, “İşinizle ilgili inisiyatif almak zorunda olduğunuz bir durumu paylaşabilir misiniz?”, “Tek başınıza çözemeyeceğiniz bir problemle karşılaştınız mı? Karşılaştıysanız nasıl çözüme ulaştınız?”  gibi sorular sizin şirketin kurum kültürüne uygun olup olmadığınızı ölçmeye yardımcı olacaktır.

Gördüğünüz gibi envai çeşit soru paylaştım sizle. Hatta dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, bazı sorulara verilecek bir cevap, aynı anda pek çok şeyi ölçüyor. Bu nedenle mülakat ve mülakatta vereceğiniz “doğru ve samimi cevaplar” önemli. Çünkü hangi mülakat tekniği uygulanırsa uygulansın ya da hangi soruyla karşılaşırsanız karşılaşın; esas ölçülmeye/gözlemlemeye çalışılan bu 3 nokta olacaktır.

Son bir not daha: Mülakatları tek taraflı gibi de düşünmeyin lütfen. İşe alımcılar / İK Profesyonelleri çok daha iyi bilir, biz kendi kurumumuzun verimliliğinin/ iş atmosferinin sürdürülebilirliğini sağlamak dışında sizin de mutlu olabileceğinize inandığımız bir süreci yürütmeye çalışmaktayız. 🙂

Bol “değer”li günler,

Merve

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s