YOKSA FÜTÜRİZM DE Mİ BİZE SOSYAL YALNIZLIKTAN BAHSEDİYOR?

YOKSA FÜTÜRİZM DE Mİ BİZE YALNIZLIKTAN BAHSEDİYORGeçen hafta Kalder’in düzenlemiş olduğu İK Kongresi’ndeydim. Kongre’de “Orkestra” teması altında İK sistemleri, vazgeçilmezleri, geleceği, bugünü, imajı vb. konular tartışıldı. Kongre ile ilgili olarak da ilk yazımı “İK’nın Geleceği” isimli oturum üzerine kurgulamak istiyorum. Tüm Fütüristler Derneği YK Üyesi Cenk Tezcan ve Üye Nergis Melek Akıncı’nın konuşmaları ile gerçekleşen oturumda; hızla gelişen iş dünyasının bir parçası olarak iş hayatının nerelere gideceği, gelecekte bizi neler beklediği, beklenilen gelişmelere göre neler yapabileceğimiz uzun uzun tartışıldı. Anlatılanlar ayrı bir yazı konusu, diğer paylaşımlarımda mutlaka yer vereceğim ancak oturum sırasında öyle bir nokta vardı ki beni ve “bence” oturumda bulunan herkesi düşünmeye sevk etti: 

“Hızlı gelişen dünya ile kullandığımız / ihtiyaç duyduğumuz teknolojik araçlar da gelişecek, hatta kişiler gelecekte kimseye ihtiyacı kalmadan hayatını idame ettirebilecek…” 

Bu konuya benzer 2013 yılının sonlarında “Sosyal Medya Bir Yalnızlıktır!” isimli bir yazı yazmıştım hatırlıyor musunuz bilmiyorum. Burada bireylerin sosyal medya kullanımından kaynaklı olarak “coffee break” yerine artık “twitter break”lerin popülerleştiğini, Pazar günleri yapacak bir şey bulamayan kişilerin Twitter’larına “Günaydın” diye ileti bıraktıklarını ve artık kişilerin yalnızlaştığını paylaşmıştım. Aradan daha 6 ay geçmeden benzer bir konunun, benzer bir kongrede tekrar gündeme gelmesi sizce de ilginç değil mi? 

85042116-c3aa-11e3-95af-12313d14c6b3-largeAslına bakarsanız durum, hiç de ilginç değil! Mesela; yan tarafta paylaşmış olduğum yeni dönem Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisini daha önce mutlaka görmüşsünüzdür. Bunu ilk gördüğümüzde ne gülmüştük, değil mi? 😉 Bu fotoğrafın artık sadece bir karikatürden ibaret olmadığını Cenk Tezcan da kongre sırasında resmen doğruladı: (Sorunun detayını ve sorulduğu yeri tam hatırlamıyorum ama) oturum sırasında insanların %80’inin interneti kesileceğine susuz kalmayı tercih ettiğini paylaştığında, salon da aynı şaşkınlıkla gülerek karşılık vermişti. Bir de dün Fatmanur Erdoğan sayesinde“Is There More Depression in the World?” isimli bir yazı okuma fırsatım oldu. Yazının bir bölümünde teknolojik avantajların artması ile kişilerin yalnızlaştığından ve bu durumun depresyonu tetiklediği bahsedilirken aklıma buradaki kısır döngü geldi. Yani tüm verileri birleştirirsek sadece İK’nın değil, tüm yaşamımızın geleceği yalnızlığa doğru gitmekte. Bu nedenle 6 ay içerisinde 2 farklı kongrede benzer bir konunun gündeme gelmesi ilginç değil, ciddiye alınması gereken önemli bir uyarıdır bence. 

Psikolojik araştırmalar, kişilerin sosyal açıdan yalnız kalması ile genellikle kişilerde özgüven eksikliği, depresyon, kaygı, gerginlik, içedönüklük vb sonuçlar doğurduğunu yüzyıllardır söylüyor. Fütürizm ise bize gelecekte nelerin geleceğinden, ne gibi teknolojik araçların gelişeceğinden bahsederken aslında bireylerin sosyal yalnızlık da yaşayabileceğine dikkat çekiyor. Bunu bir satır arası uyarı olarak algılamak gerektiğini düşünüyorum. Çözüm ise hepimizin bildiği gibi; biraz denge! İş ve özel yaşamdaki dengeyi artık önemsiyoruz, öyle değil mi? Cenk Tezcan oturumu kapatırken Fütürizmin sadece gelecekte neler olabileceğini gösterdiğini ancak sosyal yalnızlığın tamamıyla bireylerin elinde olduğunu paylaşmıştı. Yani sosyal yalnızlık geleceğin getirisi ama bunu minimize edebilmek için kişilerin iş-özel hayat dengesi gibi bir dengeyi benimsemesi gerekmekte…

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s