DEVİR DEĞİŞİRSE MÜLAKATLAR DA DEĞİŞİR :)

DEVİR DEĞİŞİRSE MÜLAKATLAR DA DEĞİŞİRÖğrenciliğin sonlarına yaklaşıldığı dönemlerde artık iş portalları keşfedilmeye, her portalda bir özgeçmiş oluşturmaya başlanmış olur. Yavaş yavaş başvurular yapılır. Özellikle Nisan- Mayıs ve Eylül- Ekim ayları kurumsal firmaların genç nüfusu yetiştirmek üzere harekete geçtiği dönemlerdir. Bu nedenle başvurulara başlamak en sağlıklı aksiyon olmakla birlikte kendimizi mülakatlara hazırlamak için de ideal bir dönemdeyiz. Peki, şimdi bir düşünelim: Her şey güzel gitti. Özgeçmişinizi hazırladınız, başvurunuzu yaptınız ve bir gün son derslerinizden birinde telefonunuz çaldı ve sizi görüşmeye çağırdılar. Ya mülakat… Mülakata hazır mısınız?

Yeni mezun görüşmelerinde grup mülakatı, panel mülakatı gibi farklı metotlar uygulansa da temelde karşınıza çıkabilecek soru çeşitleri hep aynı olacaktır: “Kendinizi tanıtın.” , “Kendinizi 5 yıl sonra nerede hayal ediyorsunuz?”, “Bu alanı seçmenizde etkili olan etmenleriniz/dersleriniz nelerdir?”, “Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?”, “Esnek çalışabilir misiniz?”, “Ücret beklentiniz nedir?” … Ancak son dönem içerisinde mülakat sistemlerinde o kadar fazla değişiklik oldu ki, cevapların standart olduğu fakat soruların farklılaştığı artık gözlerden kaçmıyor. Bu konu ile ilgili RBL Grup danışmanlarından Paul Keijzer, İK’cılar olarak benzer cevapları elde edebileceğimiz farklı soruları kendi bloğunda toparlamış. Özellikle Google, Amazon, Apple gibi büyük kurumsal firmaların yönelttiği soruları inceleyince mülakatların giderek daha da heyecanlı bir hal alacağını düşünüyorum.

Mesela standart sorumuz olan “Firmamızı inceleyebilme fırsatı buldunuz mu?” sorusu, “Mevcuttaki CEO’muzun adı nedir?” olarak değiştirilmiş. Burada amaç tabii ki de başvurduğunuz kurumu ne kadar tanıdığınızı ve o kurumda çalışmaya ne kadar istekli olduğunuzu ölçmek. “Kendinizi 5 yıl sonra nerede hayal ediyorsunuz?” sorusunun da diğer versiyonu “Arabada yalnız kaldığınızda ne düşünüyorsunuz?’’ olarak ifade edilmiş. Bu soru için de, hangi versiyonda karşılaşırsanız karşılaşın vereceğiniz cevap kariyerinizdeki/hayatınızdaki önceliklerinizle ilgili olması gerektiğini söyleyebilirim. Aslında burada “Ne kadar şanslısınız ve neden?“ sorusuna da yer verilebilir bence. Çünkü bu yeni versiyon sorumuz da sizin ne kadar pozitif/optimist olduğunuzu ölçmeye yönelik bir soru. “Yaşadığınız bir sorunu ve çözmek için neler yaptığınızı anlatın” sorusunun da güncel versiyonu ”Kanada’da kaç inek var?” ya da “Tenis topları neden hafif?”. Evet en komik değişim bu soruda olmuş, değil mi? ;). Şimdi güncel versiyondaki soruların çok alakasız veya doğru cevap verme ihtimalinin düşük olduğunu düşünebilirsiniz. Ama buradaki amaç, doğru matematiksel değeri vermenizden ziyade bir problemi nasıl çözdüğünüzü öğrenmek üzerine kurulu, lütfen dikkat! Ayrıca “En son birinden özür dilediğiniz olayı anlatın.” sorusunun da, her ne kadar kişinin dürüstlük, mizah, tevazu vb. düşüncelerini ölçmek için kullanıldığı söylense de, ben yine problem çözme konusundaki yetkinlikleri ölçmek adına yöneltilebilecek bir soru olabileceğini düşünüyorum. Bir de Paul Keijzer mülakat sorularının güncel versiyonlar dışında yeni soru çeşitleri de ifade etmiş bu yazısında. “Wi-fi’yı hiç bilmeyen anneannenize nasıl açıklarsınız?” ve “5 dakika içerisinde bilmediğim bir şeyi öğretin.” bana çarpıcı gelen diğer sorular. İlk soru bilginizi, ikinci soru ise iletişim yeteneğinizi ölçmeye imkân tanıyor.

Başlık olarak da belirttiğim gibi devir, anlaşılan mülakat sorularında da değişti :). Ben soru tarzlarını oldukça beğendim ve mümkün olduğu kadar da paylaşmaya çalıştım. Özellikle Google ve Apple gibi Türkiye ofislerinin olduğu kurumlar çoktan mülakat tarzlarını değiştirmişlerdir diye düşünüyorum. Yani sizin payınıza bu noktadan sonra görüşmeye hazırlık faslı düşecektir. Ancak ne kadar hazırlanırsak hazırlanalım; size en uygun işi, yöneltilen sorulara vereceğiniz doğru ve samimi cevaplar getirmelidir; unutmayalım! 😉

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

3 thoughts on “DEVİR DEĞİŞİRSE MÜLAKATLAR DA DEĞİŞİR :)

  1. sevgili genç meslektaşım, bir fikir uyandırdın hemen bir yazı konusu geldi aklıma, burada sanırım ince çizgi bu soruların genç ve deneyimi az olanlara yöneltilebilmesi, ama güzel bir derleme ve araştırma olmuş, ellerine sağlık:)

  2. Merhaba Aysun Hanım,

    Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Bu konuyla ilgili bir yazımı daha paylaşacağım. Umarım onu da keyifle okursunuz. 🙂

    Sevgi ve saygılarımla,

    Merve

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s