ÇALIŞAN YÖNETİCİ İLETİŞİMİ NASIL OLMALI?

çalışan- yöneticiHatırlar mısınız bilmiyorum,  Peryön 20. İnsan Yönetimi Kongresi’nde Mehmet Kocabaş, çalışanların işyerlerinden değil yöneticilerinden kaçtığını belirtmişti. Son dönemde de hangi internet sitesine girerseniz girin, “kendilerine değer verildiğini düşünen çalışanların, yöneticilerine daha çok güven duyduğu” araştırma sonucu karşımıza çıkıyor. Değer verdiğiniz ve aynı zamanda değer gördüğünüz bir yönetici ile çalışmak eşsiz bir mutluluk; bunu kendimden biliyorum. Ancak maalesef  günümüzde aynı duyguları besleyerek çalışan kişi sayısı oldukça az. Hatta çoğu zaman yönetici ve çalışan arasında ciddi bir mesafe söz konusu. Peki, araya giren bu uçurumun ana kaynağı ne, hiç düşündünüz mü? Hemen cevaplayayım: İletişim…

İş dünyasında iletişimin pek çok tanımlaması olsa da, yönetici – çalışan arasındaki iletişimi gerekli planlama, koordinasyon, kontrol etme gibi yönetimsel fonksiyonların aktarılması olarak ifade edebiliriz. Ancak genelde, bir departmanın veya kurumun sorumluluğunu üstlenmek, ciddi bir iş yükünü beraberinde getirmekle birlikte, çoğu zaman operasyonel işleri sonuçlandırmaya odaklanmış yöneticileri çalışanlardan uzaklaştırmakta. Uzayan operasyonel süreçler, üst yönetimden veya dış kaynaklardan yapılan baskılar nedeniyle, iletişimin yoğun olması gereken bir piyasada iletişimsizlik ön planda.

Günümüz iş dünyasında iletişimsizliği kırabilmek için, kuşak farklılıklarının ve teknolojinin getirmiş olduğu yeniliklerin etkisi ile yöneticilere çok büyük bir pay düştüğüne inanıyorum. Yönetici-çalışan iletişiminde, öncelikle yöneticilerin çalışan(lar) ile yapacağı günlük / haftalık kısa toplantıların veya “Nasılsın?”  / “Günün nasıl geçti?” gibi ufak iletişim temelli soruların gözle görülür bir fayda sağladığını belirteyim. Ayrıca geçen hafta katılmış olduğum Üstün Dökmen eğitiminde de çalışanların fikir ve önerilerine saygı duymak, onların yaratıcılıklarını desteklemek, yeri geldiğinde hiyerarşi göz önünde bulundurulmadan iltifat etmek büyük değişimlerin kapısını açan unsurlar olarak belirtilmişti. Yine aynı eğitimde operasyonel işler konusunda zamanı iyi kullanmak, her gelen fikri dinleyerek farklı bakış açılarını değerlendirebilmek ve bilginin doğruluğuna emin olmak da yönetici çalışan arasındaki iletişimsizliğin giderilmesini desteklediği paylaşılmıştı. Konu ile ilgili olarak diğer bakış açısı da Ebru Özgen’in “Çalışanım Sen Çok Yaşa” isimli kurum içi iletişime yönelik kitabında yer alıyor. Ebru Özgen’e göre yeni yöneticilik modellerinde koçluk, yetki devri ve etkin karar mekanizması iletişimi kuvvetlendiren güçlü kanallar olarak geçmekte. Özellikle çalışanların gelişimine yönelik olan yönetici/kariyer koçluğu çalışmaları çalışan motivasyonunu ve yönetici çalışan arasındaki diyalog gelişimini canlandırıyor. Diğer belirtilen kanallardan da yetki devrinin, işin elinden alınması düşüncesinin yaygın olması sebebi ile en zor kırıldığı kanal olduğunu belirtebilirim. Ancak yetki devri yapıldığında hem daha verimli bir çalışma ortamı yaratılmakta hem de çalışan-yönetici arasında güven duygusu daha da çok artmakta.

İletişim hakkında yazılanlara bakarsak aslında pek çok etken var ama bence en önemlisi ve en temel yapıtaşı samimiyet. Siz çalışanlarınıza ne kadar samimi yaklaşırsanız, işin çıktısını o kadar net ve yüksek alıyorsunuz. Özellikle Y kuşağının çalışma hayatı içerisinde yer almaya başladığı zamandan günümüze, değişime kapalı olan kurumlarda belirgin bir düşüş, çalışanına değer veren ve verdiği değeri gösteren kurumlarda ise yükseliş dönemi hakim. Bu nedenle yazı dili kuvvetli olan yöneticilerden, eş zamanda sözel iletişim becerisi de beklenmekte.

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s