ÜCRETLER ARAŞTIRILDI AMA…

ucretlendirme_haklar_banner (1)Şu an açın interneti bakın, deli gibi ücret araştırmaları yapılıyor, sonuçları paylaşıyor. Hepsini de soluksuz okuyorum çünkü kaynak kıtlığı yaşadığımız ülkemize ait verileri harmanlamak ve bizlerle paylaşmak gerçekten zor iş. Hatta bulmuşken siz de okuyun derim ;). Peki, bu kadar araştırma varken sizce ben neden yazıyorum bu satırları?

Her sene olduğu ve her sektörde farklılık gösterdiği gibi, bu sene de ücretler araştırıldı, raporlar paylaşıldı. Şimdi hazırlıklar son sürat devam ediyor ve uygulama için yılbaşı bekleniyor. Hemen söyleyeyim; 2014 yılı için ücret artış oranı ortalama enflasyon oranına göre olup rakamsal bazda ifade edersek %7 ile %10 arası bir değişken olması bekleniyor. Ancak bu sene tüm bu raporlarda/araştırmalarda gözüme çarpan çok daha önemli bir konu var bence: O da paranın karın doyurmadığı… Bloğuma yazmaya başladığımdan beri konunun geçtiği her yazıda kişinin “clamps”lerini vurgularım. Yine bu yazımda da bu vurguyu yapmadan geçmeyeceğim. Adayların clampsleri olduğu gibi çalışanların da clampsleri var. Ve artık çalışanın clamps=öncelik sırasında aldığı maaş yer almıyor. Hatta sadece sabit maaşla çalışmak oldukça demotive edici diyebilirim. Bunu konuyla hiç alakanız olmasa bile okuduğunuz raporlardan bunu rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

Peki, genel olarak harcanan zamanın ve gösterilen özverinin yani emeğin karşılığı olarak neler bekleniyor? Hemen özetlersem; beyaz yaka çalışanlar için ailesini de kapsayan bir özel sağlık sigortası ya da bireysel emeklilik karşılanması öncelikli alanlar arasında. Eğer yönetimde yer alan bir beyaz yakalı çalışandan bahsediyorsak şirket aracının sağlanması ya da en azından yakıt giderlerinin karşılanması gibi bir beklenti var. Mavi yakalı çalışanlar için durum daha farklı. Onlar için öncelik, özel sağlık sigortası yerine, özellikle şu soğuk kış günlerinde yakacak yardımı yapılması ya da bayramlarda alacakları ek bir yardım veya giyim paketleri daha öncelikli geliyor. Bunların dışında sağlanan yan haklar ise genellikle çalışanların eğitim ve ailesine yönelik olan haklar… Yani yüksek lisans eğitimin karşılanması, çocuğu için kreş imkanının yaratılması, Boyner,YKM vb. mağazalardan hediye çekleri verilmesi gibi.

Aslında yan haklar paketi oldukça geniş bir paket, şuraya ne yazsam emin olun emanet durmaz ;). Önemli olan bunu dikkate almak; çünkü yukarıda paylaştığım beyaz yaka ve mavi yaka çalışanların paket beklentisi artık “olmazsa olmaz”a doğru gidiyor. Ha, çok daha detaylı yan paket ya da esnek paket sunan kurumlar var mı, var. Boehringer Ingelheim’ın, Turkcell’in esnek paketlerinde nelerin olduğunu öğrenince ağzımın açık kaldığını çok net hatırlıyorum ;). Evet, aidiyet duygusunu arttırmak, ben “X’te çalışıyorum.”u gurur duyurarak söyletmek gerçek bir özveri ve tecrübe gerektiriyor, bunu kabul ediyorum. Bahsettiğim şey de altından kalkamayacağınız koskoca bir paketi çalışanlarınızın önüne koyun, bırakın onlar seçsin gibi bir şey de değil. Sonuçta bu bir maliyet yani finansal güç işi de aynı zamanda. Ama rekabetçil piyasa koşulları altında varlığınızı sürdürebilmek adına çalışanlara yönelik yeni uygulamalar geliştirilmeli ya da geliştirmelisiniz. “Ücretler Araştırıldı Ama…” başlığını seçmemin sebebi de bu: Yeni yıl sebebi ile hemen hemen her konu hazır masaya yatırılmışken çalışanların beklentilerini karşılamanın dikkate alınması için de minik bir çaba.

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s