NE OKURSAM NE OLURUM?

Ne istiyorum biliyor musun

Kariyer.net’i tüm İK Profesyonelleri bilir: Türkiye’nin sayılı başarılı portallarından biri. Özellikle işverene yönelik pratik uygulamaları sayesinde, kendi açımdan konuşursam eğer, seçme ve yerleştirme sürecini oldukça hafifletmekte. Şimdi de son birkaç gündür web sitelerinde dönen bir ilan içeriğinden bahsetmek istiyorum size. Yalnız bu işveren boyutunu kapsayan bir uygulama değil, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik bir çalışma, baştan söyleyeyim ;).

Biliyorsunuz Türkiye meslek seçiminin sağlıklı yapılması konusunda biraz zayıf. Son dönemlerde kendimizi oldukça geliştirdiğimize inanıyorum ama yine de taşlar tam anlamıyla yerine oturmadı. Kariyer.net’in “Kariyer Haritası” çalışması da taşları yerine dizebilmek için güzel bir öncü olabilir düşüncesindeyim. Kariyer Haritası hem üniversite hem de lise öğrencilerini kapsamakla birlikte meslek seçimine yönelik ciddi bir çalışma olmuş. Bu çalışmada hangi bölümü okursanız hangi mesleği seçebileceğinizin yanında hangi meslek gruplarının hangi üniversite/bölüm mezunlarına ağırlık verdiği net olarak görülüyor.

Çalışma kullanımı kolay bir yapıya sahip olsa da bir lise ya da üniversite öğrencisinin henüz bu durumdan haberi olmayacağı konusunda ciddi endişelerim mevcut. İşte bu noktada bizlere çok büyük bir görev düşüyor. Onların bilinçlenme süreçlerinde yanında olursak, nelere yatkın olduğunu keşfedersek ya da keşfetmelerine yardımcı olursak meslek seçimi konusundaki eksikliklerimizi de yok edebileceğimize inanıyorum.

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s