ÖLÇÜLEBİLEN İK – METRİKLER

Biraz önce Towers Watson’ın İK Servisleri ve Teknoloji Araştırması sonuçlarını okudum. Sonuçlara göre İK’nın teknoloji ile geliştirmek istediği servisleri aşağıdaki grafikte paylaşıyorum:

metrik2

(Grafik Kariyer Dergi sayfa 37’den alınmıştır.)

Bu grafikte dikkatimi çeken ise İK’nın İK metriklerini tanımlamaya öncelik vermemesi, hatta neredeyse listeye almaması oldu. Bu noktaya tekrar dönüş yapacağım ama öncesinde Emre Kavukçuoğlu’nun 2012 yılında yapmış olduğu “Hangi İK Metriklerini kullanıyoruz?” raporundan bir sonuç daha paylaşmak istiyorum:

metrik

(Grafik Emre Bey’in hazırlamış olduğu sunumdan alınmıştır.) 

Emre Bey’in yapmış olduğu araştırmaya 71 kurum katılmış, katılan kurumların 55’i de yukarıdaki metrikleri aktif olarak kullandığını belirtmiş.

Aslında yukarıda ifade edilen metrikler hesaplanması en kolay, en zahmetsiz olan kurum İK metrikleri. Ancak aklıma geçen seneki Peryön İnsan Yönetimi Zirvesi’nde (rahmetle andığım) Murat Demiroğlu ve Peter De Bley’in sunumu gelince bu konu ile ilgili gereken duyarlılığı göstermediğimizi düşünüyorum. Peter De Bley’in Türkiye’deki kurumlar ile ilgili ilk tespiti İK metriklerinin aktif kullanımı olmadığı yönündeydi. Hatta biraz kanıt verme amacıyla tüm İKcıları ayağa kaldırıp kendi kurumları ile ilgili sorular sormuştu ve sorulara cevap veremedikçe yerimize oturmamızı istemişti. Tabi ki onca kalabalık İK kadrosundan sorulan sorulara tam yanıt verebilen tek bir kişi kalmıştı.

Bu gerçekten Türkiye için ve kurum İK departmanları için sıkıntılı bir durum. Çünkü metriklerinize hakim olamadığınızda, karşı tarafta yer alan işveren olsun yönetim kurulu olsun, İK departmanına güven sarsılmakta. Zaten (halen çoğu kurum için) güven konusunda biraz sıkıntılı bir departmanız ;). Bu nedenle onlara sayısal verilerle yaklaşmak, taleplerini sayısal değerler ile bildirmek İK ve çalışan gelişimi, İK’nın teknoloji takibi, departmanımıza verilen değer vb. açısından büyük önem arz etmekte.

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s