ÖNERİ & ÖDÜL

Bireysel_Oneri_SistemiSon dönemlerde yaptığım çalışmalardan da çıkardığım sonuç, çalışan motivasyonunun çalışanların sözlerine verilen değerle de doğru orantılı olduğu… Yani çalışanları dinlemek, fikirlerini değerlendirmek onlar için ciddi bir motivasyon kaynağı. Aslında burada size bahsettiğim amatör bir öneri ve ödüllendirme sistemi. Profesyonel bir sistemden bahsedersek eğer, Öneri Sistemi, kurumsal olarak hedefleri geliştirmek ve çalışanlar açısından daha yaşanılabilir bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla, çalışanların fikirlerinin toplanıp, değerlendirilip uygulandığı bir sistem olarak ifade ediliyor. Bu sistem aynı zamanda çalışanları kurum yönetimine dahil etmesi sebebi ile onların motive olmalarını da sağlamakta. Bu nedenle bence çift taraflı ciddi bir avantajı var. Hele işin sonunda öneri sahibi için vermiş olduğunuz ödül, o kişi için kayda değecek bir ödül ise, gerçekten çalışan motivasyonunun daha fazla sağlandığını siz de net olarak görebiliyorsunuz. 

Öneri sistemi ilk ortaya çıktığında kutularda yazılı olarak toplansa da günümüzde genellikle kurum intranetleri üzerinden ilerliyor. Çalışanlar intranet sisteminde önerilerini yazıyor, Öneri Kurulu / Öneri Topluluğu / Yönetim Kurulu / İK (konu ile ilgili her kim görevlendirildiyse)  önerileri değerlendiriyor, en sonunda da kurum ile örtüşen öneriler uygulamaya konuluyor. Uygulamaya konan önerilerin sahipleri de ödüllendirilebiliyor. İşte bence çift taraflı avantajı da bu noktada. Siz karınızı / verimliliğinizi arttırabilecek ya da işleri daha kolay çözmenizi sağlayabilecek uygulamaları hayata geçirirken çalışanınız da manevi ve (genellikle) maddi olarak motive olmuş oluyor. Bu nedenle sistemin en büyük getirisinin hem kurumun hem de öneri sahiplerinin ödüllenmiş olması olduğuna inanıyorum ben.

Bu yazıyı yazmadan önce sistem üzerinde neleri geliştirebiliriz araştırmasını yaparken “online öneri sistemi” ile ilgili bir web sitesinin kurulmuş olduğunu keşfettim. Sistem yine aynı şekilde işliyor: Çalışana verilen kullanıcı adı ve şifre ile istenildiği zaman girilip hem öneri yazılabiliyor hem de diğer öneriler değerlendirilebiliyor. Yukarıda da belirttiğim gibi kağıt üzerinde öneri sistemi gerçekleştirme devri giderek eskilerde kaldığı için, intranet sistemi olmayan kurumlara ideal bir uygulama olabileceğini düşünerek sizinle paylaşmak istedim.

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s