İKİNCİ KARİYERİM?

CareerChoice“ Bir iş gününde en çok hoşunuza giden süreler yemek molası ve günün bitişiyse mesaj yeterince açıktır: O işi bırakmalısınız…” diyor kitabında Ernie J. Zelinski. Bu konuyu tartışmaya ne dersiniz?

Değişimin hızlı olduğu bir piyasada değişmeyi çok geç kabul eden bir topluluk oldu gibi geliyor bana. Mesela sağdan soldan duyduğumuz girişimci profillerini bir düşünün… “ Aman Tanrım, nelerle uğraşmış zamanında.” diyoruz, tabii ünlü oldukları noktada. Öncesinde onların hayatlarında neler var, neler yok bilmiyoruz. Geçen gün Ayşe Arman’ın yazmış olduğu “Kim Ofiste Çalışırken Dans Ediyor?” yazısını okudunuz mu? En basit örneği o. Genç bir kadın. İyi bir okuldan mezun, ciddi bir kariyeri var, ama mutlu değil. Sonunda da en sevdiği “şey”i yapmaya karar veriyor, üstelik tam olarak o “şey” hakkında teknik bilgisi olmadığı halde. Ama risk alıyor ve şu an yemek molasını ve günün bitişini beklemeden tüm gün “dans ediyor”. 

Çok özür dilerim ama sizin neyiniz eksik mutlu olmak için? Bu kişilerin bilinirliklerinden önceki yaptıklarını hiçbir zaman değerlendirme altına almıyoruz, farkında mısınız? Kaç kere düşüp kaç kere ayağa kalktıklarını, amaçları uğruna hangi alternatiflerinden ya da hangi kariyerlerinden vazgeçtiklerini bilmiyoruz ya da bilmek istemiyoruz. Bu konu hakkında bloğumda fazlasıyla yazı yazdığımın farkındayım ama etrafımda kendi konumundan, kendi durumundan, kendi işinden, kendi hayatından vb. memnun olmayan o kadar fazla insan var ki. Hayatımızın çoğunu işyerinde geçiren bireyler olarak çözümün de bizde bitebileceğine inanıyorum ben. Bob Black “Siz ne yapıyorsanız o kişisiniz. Eğer can sıkıcı, aptal ve tekdüze bir iş yapıyorsanız sizin de can sıkıcı, aptal ve tekdüze biri olma şansınız oldukça yüksek.” demiş. Siz / Biz gerçekten ne yapıyorsak “o”yuz. Bu nedenle işimize ya da banka hesabımıza verdiğimiz değer kadar kendimize de değer vermeliyiz. Mutsuzsanız ve işyeri değiştirmek de mutsuzluğunuzu çözmüyorsa, alternatif bir kariyer yaratabilirsiniz. Söylemeden geçmek istemedim ;).

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s