BİR PAZAR NOTU

BİR PAZAR NOTU20. Peryön Ulusal İnsan Yönetimi Kongresi’nde Sani Şener’in “insan kaynakları aslında ilköğretimden itibaren hayatımızda ve çocuklarımızın hayatında var olması gereken bir alan” (veya benzeri) ifadesi kulaklarımda yeniden çınladı.

Biliyorsunuz Cuma günü ilk ve ortaöğretim çocuklarının karne günüydü. Ben de tekrardan hatırlatmak istedim bir Pazar günü değerlendirmesi olarak… Bu yaştaki çocukların insan kaynağı ile ne alakası olduğunu düşünebilirsiniz ama bence de oldukça alakalı. Çünkü esas eğitim küçük yaştan itibaren hayatımıza değer katıyor ve küçük yaşında bireysel değerlerini keşfeden çocuklar gelecekte neler yapmak istediklerine dair fikirlerini daha net savunabiliyorlar. Yani ne istediğini bilen bir üniversite öğrencisi, daha ileride ne istediğini bilen bir çalışan oluyorlar. Hem arzularına göre yaptıkları çabalar da onları iletişimi kuvvetli duygusal açıdan sağlıklı bireyler olmasına yön veriyor.

Bu mutlu çalışan denklemi aslında çocukluktan itibaren kazandırılabilecek bir sosyal kavram. Çocuklar isteklerine kavuşmak için uğraştıkları çaba kadar geleceğin başarılı ve mutlu çalışanları olabilir. Bu nedenle lütfen karnelerinde yazan sayısal veriler ile çocuğunuza vereceğiz sevgiyi doğru orantıya bulaştırmayın. Onlarla kuracağınız her iletişim onlara artı değer olarak geri dönecek, arzularına kavuşması için beraber yapacağınız her aktivite onları hem özgüveni yüksek bireyler yapacak hem de geleceğin başarılı ve mutlu çalışanlarını yaratacaktır. Ben aynı zamanda bu davranışın kuşak çatışmasını da hafifleteceği inancındayım. Siz ne dersiniz?

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s