TAJ MAHAL YÖNTEMİ

 

ise_alimGeçenlerde facebook hesabımda da paylaşmıştım Taj Mahal’in müşteri yönetimini. Şu an Linkedin’de de tartışma konusu olarak dönen ve Menderes Özel’in Aralık 2012’de yazmış olduğu yazıda 4 yıl önce teröristler tarafından saldırıya uğrayan Taj Mahal Oteli’nde tüm çalışanlar gizli kaçış yollarını bildikleri halde, “önce müşteri güvenliği” diyerek otelden kaçmadığı ve müşterilerin güvenliklerine önem verildiği belirtiliyor. Otel yönetimine işin sırrının ne olduğu sorulduğunda ise; yapılan alımların en iyi okulların en iyi bölümlerinden mezun olan adaylardan ziyade, taşra bölgelerde detaylı mülakatlar sonucu iyi performans gösteren adaylardan oluştuğunu dile getiriyorlarmış.

Nokta. Daha söylenecek ya da üzerine konuşulacak fazla bir durum olduğunu düşünmüyorum. Özellikle ülkemizde fazlasıyla üniversite olduğunu ve “iyi” olduğu düşünülen adayların hayatının iki aşamalı bir sınava bağlı kaldığını düşünürsek… Mezun olunan okul ile kişinin iş performansını kıyaslama devri biraz gerilerde kalıyor artık. Çünkü dediğim gibi çok fazla üniversite ve bölüm var. Bu nedenle ister işveren ister aday olun, aradaki farklılıklar size bir avantaj kazandırıyor. Aslında Türkiye’de de Taj Mahal çalışan yönetimi uygulamasına sahip (benim duymuş olduğum) örnek bir kurum mevcut. Daha önce bahsettim mi bilmiyorum ama Halkbank da sınavla memur alırken artık lise mezunlarına da imkan tanıyor. Bu imkanı tanımadan önce işe almış oldukları birkaç lise mezunun diğer üniversite mezunlarına göre çalışma potansiyelinin daha yüksek olduğunu görmüşler ve elde ettikleri çıktılardan memnun kalmışlar. Bu nedenle belirli pozisyonlara aranan adaylarda üniversite mezunu olma kriterini kaldırmışlar. Üstelik kariyer planları da açık. Yani işe alındığınız pozisyonda yıllarca kalmıyor, yükselebilme şansına da sahip oluyorsunuz.

Tabi bir uzmanlık alanına sahip olma / olmama, mezun olunan okul ya da bölüm eskisi kadar önemli olmasa da, bulunan sektöre ve iş alanına göre bu faktörler önem arz edebilir. Linkedin’deki tartışmada Ejder Kamil bu konu ile ilgili olarak “Bir otele istihdam yapar gibi, yatırım danışmanlığı hizmeti veren bir şirkete ya da bir otomotiv veya savunma sanayi üreticisinin AR-GE bölümüne istihdam yapın bakalım sonuç ne olacak?..” yorumunu yapmıştı. Bu konuda da kendisine hak vermemek mümkün değil.

 

Bol “değer”li günler,

 

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s