İNSANA DEĞER, İŞE OYUN KATMA (GAMIFICATION)

gamificationYeni yıla henüz girmişken ve Aralık ayında çok fazla yazı paylaşamamışken yeni yılın ilk yazısı da az eğlenceli olsun istedim. 

Hep severek yaptığımız şeyler işimiz olsun diyoruz değil mi? Hem eğlenip hem çalışanların başarılarından söz ediyoruz. Çünkü onlar gerçekten başarılı. Gerçekten göz ardı edilemeyecek kadar başarılı. Peki ya diğerlerimiz? Yani her sabah işe geri geri adım atarak gelen kesim… Onlara çeşitli tavsiyeler veriyoruz ancak gerçekleşme oranı ne kadar yüksek bir düşünelim isterseniz…

İtiraf edelim ki Türkiye, henüz kariyerini değiştirmek isteyen veya ikinci kariyer yaratmak isteyen kişilere pek açık değil. Girişimcilik ruhuna fazlasıyla sahip olan ya da maddi imkanları yüksek olanlar dışında ekonomik koşullarımız pek fazla imkan sağlamamakta. Peki, imkan sunulmayan kişiler için neler yapabiliriz?

Yine sanal alem araştırmasına kendimi kaptırmışken yukarıda görmüş olduğunuz resim ve aşağıda paylaşmış olduğum linki keşfettim. Kitabın yazarı yaklaşık 10 yaşından beri oyun oynamakta ve işi oyuna çevirme konusunda usta. Ustamızın adı Bart Hufen… Bu konuda Şubat ayında İstanbul’da bir workshop verecek olan Bart Hufen, ayrıca konu ile ilgili de bir kitap yazmış bulunmakta. İşin en güzel tarafı da kitaba yüzlerce dolar ödemeden e-book olarak internet üzerinden indirebiliyorsunuz. Aşağıda paylaştığım link üzerinden ücretsiz indirmeyi sağlayabilirsiniz.

Gamification benim okunacak listemde çoktan yerini aldı. Bence görev tanımını değiştiremediğiniz ancak işinde mutsuz olan kişiler için ideal bir kaynak olacak gibi gözüküyor. Hatta sadece İK profesyonelleri açısından değerlendirmeden bireysel olarak değerlendirme yaptığımızda, işinizden mutsuzluk duyuyorsanız yeni bir pencere açabilmenin farklı bir yolunu sunuyor olabilir. Sizin de ilginizi çekeceğini düşündüğüm için paylaşmak istedim.

http://www.brandnewplayground.com/

Bol değerli günler

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s