“İŞE ALIM”I İŞE ALMA(MA)K

Şu an LinkedIn’de yeni bir tartışma konusu dönüyor. Konu aslında biraz çekişmeli ve doğru cevabı yok gibi. Ancak ben yine de sizlere de bir sormak istedim: Sizce işe alım fonksiyonu İK’dan ayrı olarak değerlendirilmeli mi?

Konuyu tartışmaya sunan kişi, 100 çalışana sahip kurumunda yeniden yapılandırma dönemine girildiğini ve kurumunun büyüyeceğini, bu nedenle İK müdürü mü yoksa sadece işe alım fonksiyonu ile ilgilenen bir uzman mı işe almalarının daha fonksiyonel olacağını sormuştu. Cevapların çoğu, işe alımı bilmeyen bir İK müdürünün genel olarak bakıldığında yeteri kadar fonksiyonel olmayacağını, yani aslında işe alımın İK’dan ayrı bir parça olarak değerlendirilmemesi gerektiği üzerine kurulu.

Bana göre ise; herhangi bir kurumda bulunan İK departmanının bir gününü nasıl geçirdiği çok önemli. Açık pozisyonlarınız çok fazlaysa, turnover oranı yüksek bir kurumsanız, çalışan sayınız fazla ise, evet ayrı bir işe alım uzmanı almanız ya da dış kaynak hizmetlerden yararlanmanız gerekli. Çünkü sanıldığı ve söylediği kadar kolay bir konudan bahsetmiyoruz. Kurum kültürüne entegre edebilmenin dışında, işe alınan her bir birey kurumumuzu ya da kurumunuzu dışarıda temsil edecek iki ayaklı markalar da aynı zamanda. Ayrıca iş yapış stillerinden tutun da yetenekleri elimizde tutma sürecine kadar, sunacağınız kariyer planından tutun da onların performanslarına kadar her bir “insan kaynağı fonksiyonu” bu başlangıçtan etkilenmekte.

Bu nedenle her dakikayı “dolu dolu çalışan” bir kurum için, tek bir İK profesyonelinin aday tarama, görüşme organize etme, değerlendirme, olumlu / olumsuz geribildirim de bulunma lüksü olmayabilir. Özellikle açık pozisyonları fazla ise… Ancak şu da var, işe alım uzmanlığına sahip bir profesyoneli çalıştırmak doğru bir süreç olsa dahi organizasyonel yapıda mutlaka İnsan Kaynakları birimine bağlı olmalıdır. Yani gelecek dönemlerde İK ile işe alımı ayıran bir yapılaşmaya sahip olabiliriz ancak işe alım ile koordineli çalışmak her zaman İK departmanlarının gereği olacaktır. Ben böyle düşündüm ama siz ne dersiniz? 😉

Bol “değer”li günler

Merve

 

Reklamlar

2 thoughts on ““İŞE ALIM”I İŞE ALMA(MA)K

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s