ÇALIŞANLARIMIZA “CLAMPS” UYGULADIK MI?

Şöyle bir genel olarak kurumları, çalışanları ve onları bir arada tutan ‘şey’in ne olduğunu düşününce, aklıma çalışan mutluluğundan başka bir konu gelmediğini fark ettim. Aslında bu yazımda da farklı bir başlık üzerine değinmiyorum. Ancak göz ardı ettiğimiz ciddi bir konu söz konusu, sadece hatırlatma yapmak istedim.;) Türkiye olarak çoğu kurumumuz hala yönetemiyor, farkında mısınız? Hani işe başlayacak adaylarımız için clampslerimiz vardı ya, o clampslerin çalışanlarımız için daha da önemli olduğunu gözden kaçırıyoruz bence. Ve hala onlar olmadan hiçbir ‘şey’ olmadığımızın farkına varamıyoruz. Bir binayı işçiler olmadan nasıl yapamıyorsak bir kurumu da çalışanlar olmadan sürdüremeyeceğimizin farkına varamıyoruz.

İşte bu noktada onların clampslerini de incelemek gerektiğine inanıyorum. ‘Clamps’ neydi, hatırladınız mı? İşe başlamasını talep ettiğimiz adayın öncelikler sıralamasıydı. “C” Challenge, “L” Location, “A” Advancements, “M” Money, “P” People, “S” Security demekti. İş dünyasında Clampsler işe alım sürecinde sizinle beraber çalışmanızı isteyen adayın öncelik sırasına göre teklifinizi yapmanızı sağlayan, hatta çoğu özel istihdam bürolarının headhunt yöntemi için kullandığı bir araç olarak karşımıza çıkmakta. Peki, adaylarımızın öncelikleri bu kadar ön planda iken, işe başlayan veya uzun süredir bizimle beraber olan çalışanlarımız için hangi konu başlığı ön planda hiç sorgulama fırsatınız oldu mu?

Evet farkındayım, özellikle büyük ölçekli kurumlar için tüm çalışanların fikirlerini almak ve fikirleri uygulamaya dökmek oldukça zor. Ancak bu noktada çalışan memnuniyeti anketlerinin oldukça faydalı olacağına inanıyorum. Özellikle dış kaynak hizmet alınarak yapılan anketler, çalışanın yapılan çalışmaya güven duygusunu da arttırarak, daha doğru çıktılar elde edilmesini sağlayan bir çalışma. Bunun dışında mesela Superonline’da “Çok İyi Bir Fikrim Var” diye de bir uygulama yapıldığını duymuştum. Bu projede çalışanlar “Çok İyi Bir Fikrim Var” kutusuna görüşlerini paylaşıyor, kutuya atılan her fikir ise değerlendirme altına alınıyor. Bence turnover oranının yüksek olabileceği, büyük bir çalışan kitlesine sahip bir kurum için oldukça başarılı bir uygulama olmuş. Benzer uygulamalar Türkiye içerisinde farklı kurumlarda da mevcut aslında, ancak çoğunun yabancı sermayeli kurum oluşu beni düşündürten nokta oluyor hep.

Biz artık yetenekleri işe alma kadar elde tutmanın da önemli olduğu bir dünyada çalışıyoruz. Yani pas geçemeyeceğimiz en temel noktamız çalışanlarımız. Çalışanlarımız açısından baktığımızda da onların pas geçemeyeceği en temel noktalar var kendi hayatlarında. Bu noktadayken bi’ denesek clampsleri, siz ne dersiniz? 😉

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

One thought on “ÇALIŞANLARIMIZA “CLAMPS” UYGULADIK MI?

  1. Geri bildirim: ÜCRETLER ARAŞTIRILDI AMA… | hroad

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s