ÇALIŞANA DEĞER

Tahmin ediyorsunuz artık Peryön esintilerinin halen devam ettiğini… Bu yazımda da konuşmasından çok etkilendiğim isimlerden biri olan Sani Şener’in sunumundan bahsedeceğim. Kendi sunumu ile ilgili JCI Türkiye dergisine de bir yazı yazmıştım kongre sonrasında. Hem yazdıklarımdan, hem bende kalan etkiden, hem tuttuğum notlardan mini bir derleme sizleri bekliyor aşağıda… 😉 

Sani Şener kongre programında giriş konuşmalarında yer alan bir isimdi. Kendisi yıllardır TAV Holding bünyesinde ve şu anda hem Yönetim Kurulu Üyeliği yapıyor hem de İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. Sunumu sırasında TAV çalışanları ile beraber geldiğini ve onlarsız aslında hiçbir “şey” olmadıklarını dile getirip durdu. Hakikaten de TAV çalışanlarının kongreye katılımları oldukça fazlaydı. Ve Sani Şener’in onlardan bahsettiği zamanki duruşunu görmeliydiniz… Gerçekten her birine ayrı bir değer verdiğini o kadar güzel ifade etti ki, büyülenerek konuşmasını dinlemeye devam ettiğimi söyleyebilirim. 

İnsana değer veren bir şirket olarak, temel felsefesini çalışan mutluluğu üzerine kuran ve çalışanı mutlu olmayan kurumların müşterilerinin de mutlu olamayacağını dile getiren Sani Şener’in, “Buraya gelmemi sağlayan aracım bile kiralık; yani benim veya TAV Holding’in hiçbir şekilde fiziksel sermayesi bulunmamakta. Bizim en önemli sermayemiz çalışanlarımızdır.” deyişi hala kulaklarımda çınlıyor. İşte en önemli nokta burası bence. Parmak basılması, altı çizilmesi, üzerinde durulması gereken en değerli başlık… Biz ister küçük ölçekli, ister büyük ölçekli bir kurum olalım, her zaman piyasa koşulları içerisinde en büyük rekabet edebileceğimiz değerimiz çalışanlarımız olmakta. Şurası bir gerçek ki; onlar varsa piyasada var oluyoruz ve onlar mutluysa başarılı olabiliyoruz. Bu nedenle Sani Şener de sunumunda başarısız oldukları dönemlerin varlığından bahsetmiş, ancak bunları hiçbir zaman “kaybettik” olarak yorumlamadıklarını aksine daha çok üzerine gittiklerini vurgulamıştı. 

Ben “çalışana değer” kavramını tüm piyasanın bildiği bir kavram olduğunu ancak çoğu kurumun uygulayabilme kısmında başarısız olduğu için iş çıktılarına verimsiz yansıdığını düşünüyorum. Bu nedenle “TAV ne yapmış da başarılı olmuş?” sorusunun cevaplarını aramıştım tüm sunumda. Öncelikle küreselleşme gerçekleşirken “neymiş bu” demek yerine “hadi küreselleşelim o zaman” diyerek ciddi bir adım atmışlar. “10 yılda 10 havalimanı yapma” hareketi ile başlamış küreselleşmeleri. Bu süreçte de doğru koltuklara doğru adamları yerleştirmek öncelikli olmuş. Yani (Sani Şener tanımıyla) kol düğmeli, iş bitirici, networkü kuvvetli “A Takımı”nı, araştırmacı kimliğe sahip “Altın Yakalılar”ı ve sahada arı gibi çalışan, mobil mühendisler “Kızılderililer”i birbirlerine karıştırmadan çalışmışlar. Altın yakalılar araştırmış, A Takımı işi almış ve Kızılderililer yapmış. Bu nedenle Sani Şener “Ekibi güçlü olmayan, ekibine değer vermeyen şirketlerin başarılı olması mümkün değil.” cümlesini her defasında rahatlıkla ifade edebilmişti. Ayrıca “biz size güveniyoruz”, “sizinle aynı dili konuşabiliyoruz” gibi standart cümlelerin dışında lüksü de kendi hayatlarından çıkarttıklarını ve çalışanları başlarının üzerine yerleştirdiklerini anlatmıştı. Bence bu da sunumunun etkileyici parçalarından biriydi. 

Hangi sektör ya da hangi kurum olursa olsun, kurumsal başarının çalışanlara bağlı olduğu günümüz dünyasında engellenemez bir gerçek. Sani Şener de kongrede başarının sırrını mutluluk olarak yorumlayan ve mutluluk kaynaklarının kendilerine ait beşeri sermayeden oluştuğunu dile getiren bir sunum yapmıştı. Ben de keyifle dinlediğim bu sunumu sizlerle paylaşmadan geçmek istemedim ;). 

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s