YETENEK HASATI

Peryön 20. İK Kongresi’nden esintilerime devam etmek istiyorum bu yazımda da… Chantal Free’nin yapmış olduğu “İnsan Kaynakları’nda Hasat Zamanı” ve Mehmet Kocabaş’ın “Yeteneği Bulduysan Kaçırma, Kaçırdıysan Vazgeçme, Yönetebiliyorsan Şükret” isimli sunumlara katılmıştım. Bir önceki yazımda da paylaştığım gibi Chantal Free’nin yapmış olduğu sunum dışında jestleri ve mimikleri ile beraber kullandığı kusursuz Türkçesi onur vericiydi. Mehmet Kocabaş’ın da güldürücü eleştirileri tabi ki… Her iki sunum bir yapbozu tamamlar nitelikte olduğu için ben de paylaşmadan geçmek istemedim. Hepinize şimdiden keyifli okumalar…

Towers Watson’ın yapmış olduğu araştırmaya göre gelecek dönemlerde yetenek bulmanın zorlaşacağı ön plana çıkmakta. Uzmanlar, özellikle Türkiye’nin yetenek bulma konusunda yaşayacağı sıkıntının 10 yıl civarında olacağına yönelik bir beklenti içerisinde.

Daha öncesinde gerek benim gerek diğer blogger arkadaşlarımın fazlasıyla bahsettiği bir konu yetenek yönetimi… Sizce de, genç nüfusun özellikle üniversite mezunlarının yoğun olduğu bir ülke olarak, bu konuyu fazlasıyla tartışmıyor muyuz? Ben yetenek yönetimi ile ilgili olarak, yetenek kavramını tam anlamıyla iş hayatına endeksleyebildiğimize inanmıyorum. Hatta Towers Watson’ın araştırması sonucunda da, kurumların ne gibi yeteneklere ihtiyaçları olduğunu belirleyemediği gibi Türk şirketlerinin %81’i yetenekleri kendi kurumlarına çekmekte zorlandığı ortaya çıkıyor. Çünkü en büyük etkeni kurumların iyi bir sistemleri olsa dahi çalışanların ne gibi ihtiyaçları olduğunun göz ardı etmesi. Aslında bir nebze değer aşılama eksikliği olarak yorumlayabiliriz.

Çalışanlara bir İK Profesyoneli olarak değil de genel bir çerçeve içerisinden baktığımızda, işten ayrılış nedeninin büyük bir payının yönetici ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yöneticilerin pek çoğu, çalışanları ile anlaşabilme ya da ortak paydada buluşabilme konusunda yetersiz. Yani biraz paylaşım eksikliği söz konusu. Şöyle ki çalışanların en önemli ihtiyacı kendisine ait resmin bütününü görebilmek. Siz çalışanlarınıza ait tüm resmi görebilirken, kendisi geleceğine yönelik bir fikre sahip olmuyorsa ya da sormuş olduğu sorulara yöneticisinden cevap alamıyorsa maalesef ilk trene binerek başka bir yolculuğa adım atıyorlar. Çünkü çalışan için aklında kalan boşluklar kendi düşüncelerine göre şekillenebiliyor. Ve bir süre sonra oluşan şekle müdahale edebilme şansınız da olmuyor. Tabi yönetici olarak bu da yeterli değil. Çalışanlarınıza sunduğunuz kariyer planı kadar verdiğiniz sorumlulukların da önem derecesi oldukça yüksek. Siz çalışanlarınızın niteliklerine uygun olarak iş vermiyorsanız ya da yeteneklerini göz ardı edip daha fazla / daha az yükleme yapıyorsanız maalesef bu aşamada da “yeteneğiniz” elinizden kaçıyor.

Herhangi bir anda, herhangi bir yerde “Çalışanlar kurumu değil yöneticilerini terk eder.” cümlesini bir şekilde duymuşuzdur. Ben bu cümlenin çok doğru bir ifade olduğu kanısındayım. Mehmet Kocabaş yeteneği yönetenlerin aslında İK değil departman yöneticileri olduğunu vurgulamıştı sunumunda. Biz İK profesyonelleri olarak kişiyi, sektörü, yapılan işi her şekilde bilmemiz gerekiyor. Ancak işin teknik boyutları ve çalışanın günlük iş yapış şekli ancak departman yöneticisinin hakim olabileceği bir aşama. Bu nedenle yetenek yönetimi, iş dünyasında artık İK’nın sadece destek olabileceği bir konu olarak ilerliyor.

Giriş bölümünde de aktardığım gibi, Chantal Free yetenek konusunda eksikliğimizi ve bu eksikliğin uzun bir süre devam edeceği bilgisini paylaştığına göre, bence biraz aksiyon alma zamanı geldi. Ne gibi bir aksiyon alınabilir düşüncesi içerisindeyken de Mehmet Kocabaş’ın İK dışındaki yöneticilere de yetenek yönetimi üzerine eğitim verilmesi önerisi aklıma geldi. Şu an bu fikir yadırgansa bile iş dünyasının parlayan yıldızları olabilmek adına gelecek dönemlerde kurumlar için bir gereklilik olacak gibi gözüküyor. Bana çok mantıklı bir yaklaşım gibi geldi. Siz ne dersiniz? 😉 

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

2 thoughts on “YETENEK HASATI

 1. Merve Merhaba ;

  Özellikle iki kez belirtiğin için yazmak istedim.Chantal Free bir Türk.Boğaziçi Üniversitesinde okumuş köklü bir İstanbulu aileden gelme.:)

  • Merhaba Ezgi,

   Chantal Free’nin Boğaziçi Üniversitesi mezunu olduğunu biliyordum ancak İstanbullu bir aileden gelme olduğunu bilmiyordum. Bilgilendirme için teşekkür ederim. 🙂

   Merve

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s