PERYÖN ASANSÖR’E BİNDİ

JCI – Genç Liderler ve Girişimciler Derneği’nden bloğumda fazlasıyla söz etmiştim, aşinasınızdır. JCI’da bizi hep bir asansöre bindirirler. Hayalinizdeki insanla, iş fırsatıyla, proje fikriyle karşılaşabileceğiniz ve 30 sn. içerisinde kendinizi kanıtlamak, duygularınızı ifade etmek zorunda kalabileceğiniz bir platforma… Bu asansör çok değerlidir çünkü bir daha asla böyle bir imkânla karşılaşma fırsatınız olmayabilir. Bu sebeple çok iyi değerlendirmede bulunmanız, yaşadığınız / yaşamak istediğiniz atmosferi çok iyi tanımlamanız beklenir. Yani 30 sn. içerisinde kendinizi anlatan bir cümle kurmanız gerekmektedir. Peryön de bu 2 günlük süreçte (ben 2 gününe katılabildim) çok güzel bir asansör arkadaşı oldu bana. O kadar dolu dolu geçti ve o kadar iyi bir fırsat oldu ki hangi oturumu nasıl paylaşsam heyecanı daha ilk günden sarmaya başladı. Bu nedenle ben de şimdilik Peryön’den minik asansör cümlelerinin oluşturduğu bir içerik paylaşmaya karar verdim. Aşağıda yer alan cümleleri bir metin şeklinde okuyabileceğiniz gibi, her bir asansör cümlesini tırnak içerisinde, kalın ve italik olarak göreceksiniz, bilginize ;).

Asansöre binen Peryön sayesinde, bin bir çeşit yeteneği ve bin bir çeşit yeteneği yönetenleri bir araya getiren başarılı, dolu dolu bir zirve yaşadık. Ben çok değerli firmalarla tanışmanın yanında çok değerli arkadaşlara da sahip oldum.

“Jayceelerle karşılaşmak bir yana, sosyal medya üzerinden bloggerlar arası yaşanan samimiyeti gerçek dünya içerisinde de bulabilmiş olmanın verdiği bir mutluluk var üzerimde.”

“Dil, din, cinsiyet ayırt etmeksizin paylaşımlarda bulunan konuşmacılar, can kulağıyla konuşmacıları takip eden dinleyiciler vardı her oturumda.”

“Beni en çok Chantal Free etkiledi çünkü 45 dakikalık sunumunun ardından aksansız konuşabildiği Türkçesi, kullandığı mimikleri ve jestlerine kadar büyüleyiciydi.”

 “İnşaat sektöründen katılan bir “insan kaynağı” olarak yine sektörden bir harman sunan Sani Şener ve kendi İK uygulamalarını aktaran Aslı Poçan da hayranlıkla seyrettiğim, konuşmalarının asla bitmesini istemediğim isimlerdi.”

Ve ve ve Mehmet Kocabaş…
“Dünyadaki gelişimler, bir Türk tarzıyla bu kadar güzel anlatılamaz.”
Gerçekten o anda herkesin orada olmasını dilerdim. Gülmekten karnımıza ağrılar girmenin dışında tatlı tatlı, çaktırmadan düşündürttü bizi yaptığı sunumuyla ;).

Asansöre binen Peryön, İK’nın sadece insanla değil tüm alanlarla da ilişki olduğunu anlattı. “Siyaset ile İK’nın bağlantısını aktaran Aylin Coşkunkara Nazlıaka, ekonomi ile yetenek yönetimi bağlandıran Dr. Hicham El- Agamy başarılı örnekler paylaştılar bizlerle.”

İK konusunda eğitim almış bakanımız “Egemen Bağış da insan kaynağında kadınların çok önemli olduğunu, kadınlara daha fazla fırsat verilmesi gerektiğini söylerken salon alkışlarla çınlıyordu. “

“Her iki gün de gerçekleşen, öğle aralarını değerlendirmek isteyenler için sunulan beslenme çantasındaki paket programlar ve doyurucu bir gerçek beslenme çantası çok düşünceli bir davranış olmuştu bence.”

Düşünceli bir davranıştan bahsederken,
“bloggerlara özel olarak ayrılan masalardan da bahsetmeden geçmek yanlış olur.”
Bize daha rahat not alma imkanı tanıyan bu ince davranış için tekrar teşekkür etmek gerekir diye düşünüyorum. Sadece daha önde olmaları ve can kulağıyla dinleyebildiğimiz gibi can kulağıyla sahneyi görme fırsatımız olsaydı keşke :(. Bir sonraki kongre için gene de güzel bir deneyim olduğunu düşünüyorum ben.

Dediğim gibi aslında çok coşkulu çok başarılı bir kongreydi.

“Kayıt masasında dağıtılan farklı konseptlerde rozetler herkesin düşüncelerini kalbine iğneleyebilmesi için güzel bir fırsat olmuştu.”
Bu arada son gün kayıtların muhtemelen bittiği zaman en çok elde kalan rozetin kamu çalışanları yazan rozet olduğunu fark ettim. Sizce de çok üzücü değil mi? Özellikle binlerce insan kaynağımızın olduğu kamu kurumlarında bu kongrelere katılım fırsatı daha fazla sunulmalı bence.

“Bir de iki gün boyunca Peryön twitter’da “trend topic” oldu.”
“En büyük nedeninin paylaşım gurusu Aydan Çağ olduğu inancındayım ;).”
Şöyle söyleyeyim; kaçırdığım en ufak noktaları sahnede bulunan ekranda geçen Aydan tweetleri sayesinde takip edebildim.

Yazarken de belirttiğim gibi bundan sonraki yazılarımda hep bir atıf görebilirsiniz Peryön’le ilgili. Çünkü gerçekten yazacak çok başlık var. Bu muhteşem geçen iki günü tek bir sayfaya özetlemek büyük bir haksızlık olurdu. Bu nedenle ilk olarak gece dönüş yolunda yazılmış satırları paylaşmak istedim sizlerle. Devamı bir sonrakinde 😉

Bol “değer”li günler,
Merve

Reklamlar

3 thoughts on “PERYÖN ASANSÖR’E BİNDİ

 1. Merhaba Merve hanım paylaşım için teşekkürler.
  Kongrede bende bulunacaktım fakat rahatsızlığım sebebi ile katılamadım.Evet kongre harikaydı konuşmacılar ve birbirinden değerli görüşler ile yine fikirler,değerlendirmeler ve gerçekçi tespitler havada uçuştu..

  Aydan hanım harikaydı anlık twitlerle bizleri bilgiye boğdu 🙂

  Kongre hakkında gözlem ve yorumları diğer bloglarda yazıya döküversin blogumda tüm yazılarınızın bulunduğu linklere yer vereceğim.

  Bir daha ki kongrede görüşmek dileğiyle saygılarımı sunarım.

  • Merhaba Gökhan Bey,

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Keşke siz de olsaydınız ve bloggerlar olarak sizinle de beraber zaman geçirebilseydik.
   Kongre gerçekten harikaydı. En ince ayrıntısına kadar düşünülmüş başarılı bir kongre olmuştu. Bu nedenle tek bir yazılık veya tek bir günlük olarak bahsetmek hepimiz için zor olacak :). İlk yazılarımızı hemen hemen hepimiz yazdık ancak dediğim gibi devamı mutlaka gelecek. Devamı için de aldığımız notlarımızı toparlamamız gerekiyor. Bu arada Aydan hakikaten harikaydı. Hiç bıkmadan, yorulmadan, tüm konuşmalardaki en can alıcı cümleleri bizlerle paylaştı :). Hatta okumak isterseniz, kendisi de çalıştaylarla ilgili ilk yazısını az önce paylaştı.

   Umarım bir sonraki kongrede daha büyük bir kitle olarak yine biraraya gelebiliriz.

   Görüşmek dileğiyle,

   Merve

 2. Merve hanım çok teşekkür ederim…:)
  Bugün bir kaç blog kongre hakkında ilk izlenimlerini paylaştı evet…
  Gönülden isterim bir daha ki kongrede tek vücut toplanmayı

  İnşallah diyelim ..

  Blogunuzu ilgiyle takip ediyorum

  İyi çalışmalar diler saygılarımı sunarım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s