ARADA KALMIŞLAR: Y BUÇUK KUŞAĞI

X, Y, Z, R, BB ve daha sayamadığım, belki de bilmediğim bir sürü harf… Hepsi birer kuşak hatta birer insan anlamına geliyor ve hepsinin birbirinden farklı özellikleri var. Bu bahsettiğim de aslında keskin özellikler. Mesela “X kuşağı bireyi asla böyle düşünmez.”, “Y ise asla bunu yapmaz.” gibi cümleler sıkça duyuluyor. Peki, “Sen ne biçim Y kuşağısın aynı bize (X) benziyorsun.” cümlesini duyanlar var mı? Bence bu soruya maruz kalanların sayısı giderek artıyor. Özellikle bir kalıba sığdırılmaya çalışılan bulunduğumuz dünya içerisinde… Ben bu tiplere “arada kalmışlar” demek istiyorum. Ya da bir Y kuşağı olduğu halde “Y,5 (Y Buçuk)” olmak zorunda kalanlar da olabilir. Siz ne dersiniz?

Y,5’lar belirli özelliklerini X’ten, belirli özelliklerini Y’den alan ancak doğduğu tarih geneliyle Y’lerin özelliklerine sahip olması gerektiğine inanılan bir kuşak. En büyük özelliği, teknolojinin içinde doğmuş / büyümüş olmasına rağmen X kuşağının büyüme çağında sahip olamadığı imkânların, çıktılarının farkında olması. Bu farkındalık ise onları daha olgun yani daha X yapıyor aslında :). Mesela tahmin edemeyeceğiniz kadar empati yetenekleri gelişmiş bir kitle ve bu yetenekleri sayesinde (bana göre) daha sadık oluyorlar sanki. Çünkü uzmanların tanımlamış olduğu Y kuşağı özelliklerine göre sadakatsizlik en belirgin özelliklerin başında. Hatta heyecanlı, sabırsız, çalışmayı sevmeyen, emir almaktan ve ast olmaktan hoşlanmayan, 40’ında emekli olma amacı taşıyan, sosyalleşme karşıtı bir profil de diğer olumsuz özelliklerimiz ;). “Y Buçuk” işte tam bu çizginin üzerinde. “Çalışmayı seviyor, ama istemediği bir iş olursa asla çalışmıyor”, “Sosyalleşmeyi seviyor ama vaktini kaybettiğini düşündüğü noktada insanlara tahammül edemiyor”, “İletişim kuramadığı bir yöneticiden asla emir almayı sevmiyor”, “40 yaşında emekli olmak istiyor çünkü 40’ından sonra da kendi kulvarında çalışmak istiyor” gibi gibi pek çok denklem gizli bu çizgi üzerinde. Yani dediğim gibi bir nevi arada kalmışlar. Tanımlanmamış özellikler nedeni ile Y, X, A,B,C vb. kuşaklar hakkında nasıl davranılacağı, ne gibi yöntemler izleneceği konusunda pek çok fikir / makale / kitap bulabilirken, arada kalmışlar için yöntemler sınırlı olabiliyor.

Y,5’ler şu an azınlık gibi görünse de ben halen keşfedilmedikleri konusunda bir düşünceye sahibim. X ve Y’lerin popüler olduğu bir dönem içerisinde olduğumuz için sadece Y,5’lerden bahsettim bu yazımda. Belki geçmiş dönemde BB ile X arasında, ya da gelecekte Y ile Z arasında da arada kalmışlar olmuştur ya da olacaktır. Bu nedenle araştırmacılar biraz da arada kalmışlar için fırsat tanımalı bence. Bu hem yetenekleri keşfetmek isteyen İK için hem de yetenekleri yönetmek isteyen işveren için faydalı olacak inancındayım.

Bol “değer”li günler,
Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s