LINKEDIN’de ŞEFFAFLIK TARTIŞILIRKEN…

Linkedin’de dönen yeni bir tartışma konusu daha… Aslında bayadır bu konu mevcut ancak benim sizlerle paylaşabilme fırsatım bir türlü olamadı. Konu lider kurumlar üzerine. Ya da şöyle söyleyeyim lider olabilecek kurumlar üzerine… Kilit nokta ise şeffaflık. Şöyle ki; bir kurum lider ya da lider olabilme potansiyeline, ancak İK ve finans konularında şeffaf olabildiği ölçüde sahip olabiliyor. Benim kulağıma fazlasıyla doğru geldi, siz ne dersiniz?

Üniversitede İKY üzerine aldığımız derslerden birinde Emsan’ın tarihçesini incelemiştik. Defalarca denemiş, her defasında Edison’un deneylerine benzemiş, en sonunda alanında lider bir kurum yaratabilmiş. Hikayenin son kısmına ait düzenek çok basit: Her yolu denedikten sonra çalışanlarına karşı dürüst, bir o kadar da değerli davranmış. Yani hem finansal tablolarını paylaşmış hem de o bu şu demeden çalışanlarının düşüncelerine değer vermiş. Sizce de bu iki cümle hem finans hem de insan kaynakları yönetimi kokmuyor mu? Tabi bunlar tek unsur değil: Bir markanın yeniden yapılanması, ciddi bir Ar-Ge yatırımı diğer faktörler arasında. Ancak yaptığımız inceleme sırasında Emsan yönetiminin bu kadar şeffaf davranması beni oldukça etkilemişti.

Devir değişti derler ya eskiler… Hakikaten dün de bugün de gelecekte de kullanacağımız bir cümle… Sürekli yenileniyoruz. Üstelik, farklı hızlarla olsa da, tüm dünyada… Finans konusunda yapılması gerekenler benim uzmanlık alanım değil, ancak İK konusunda çalışanlara verilen değerin, yapılan yatırımın ölçüsünde geri dönüş alındığını her makalede her dergide her bireysel / kurumsal deneyimde yer alıyor :). Denklem bize 2+2=4 kadar basit bir şekilde sunulmuş. Gözümüzün önünde lider kurumlar, başarılı çıktılar ve mutlu çalışanlar yaratabilme fırsatı varken bunu son demine kadar kullanmalıyız bence ;).

Bol “değer”li günler,
Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s