“Y”ETENEK

 Şu anda Dinçer Atlı’nın “Yetenek Yönetimi” isimli kitabını okuyorum. 20 dakikalık toplu taşım yolculuğunda bana rahatlıkla 50 sayfa okutabilecek, akıcı, yalın bir dille yazılmış ve alanında nadir Türkçe kaynaklardan biri olan bir kitap kendisi. Konu zaten bilindik, değil mi? Ama veriler o kadar başarılı aktarılmış ki belirtmeden geçemedim ben de. “Y”etenek demişken zaten içinde gizlenmiş olan bir denklemden de bahsediyoruz aslında. Y kuşağı… Y kuşağı ağırlıklı çalışanı bulunan Y kurumları… Y kurumları içerisinde X yönetiminin uygulanmaya çalışılması… Böyle bir kurumda elde edilebilecek olan çıktıları düşünün… Sonuç bir kabus, değil mi? 😉

 

Kabusları rüyalara, rüyalara gerçeğe çevirebilmenin yolu da aslında iş dünyasının içerisinde gizli. Öyle bir dünyada çalışıyoruz ki, artık kimse ekibindeki kişiyi yeteneksiz veya beceriksiz olarak yorumlayamıyor. Zaten ister yönetici ister çalışan olalım, bir birey olarak da bunu diyebilme hakkımızın olduğuna inanmıyorum. Yanlış seçimler ya da yanlış yerleştirmeler başarısız sonuçlar doğurabiliyor ancak bu durumu önleyebilmenin de etkin yolları mevcut. En etkin yöntemi de elimizdeki yetenekleri yönetebilmek. Küreselleşmenin, teknolojik değişimlerin getirdiği yeni kavram bu da… Ancak sadece İK’nın değil tüm yöneticilerin sorumlu olduğu bir kavram. Şöyle ki; bir çalışan olarak size karşı empati yüklü yöneticinizin tüm manevi ihtiyaçlarınızı yanıtlayabildiğini ya da ilgi duyabileceğiniz bir alanın keşfedilmesine yardımcı olunduğunu ya da alanınızda uzmanlaşmanız için size bir plan oluşturulduğunu düşünün. Muhteşem bir duygu, değil mi? Bu duyguyu yaşabilmek için de İK tek başına değil tüm departmanlarla koordineli olarak çalışmak zorunda. Üstelik bu zorundalığı fark etmeyen kurumları ise birkaç yıl içerisinde ciddi bir çöküş bekliyor.

HR Dergi’de bir makale okumuştum. Tüm iş hayatında tek departmanda, emir alarak uzun süre çalışıp tecrübe edinen çalışan profili, yakın bir zaman içerisinde yok olacak olan bir profil. Yeni çalışan tipi ise hareketli, emir komuta zincirinden ziyade yöneticisi ile beraber liderlik yapmak isteyen, uzmanlaşmak istediği alan içerisinde kendisini geliştirmekten bıkmayan bir profil. Onlar çoktan değiştiğine göre neden Y kurumları içerisinde hala X yönetimine de yer açmaya çalışıyoruz?

Bol “değer”li günler,
Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s