TERCİH MESELESİ

ImageYine Hürriyet İK ve yine Burcu Özçelik yazısı. Burcu Özçelik gerçekten çok güzel tespitler yapıp paylaşımlarını bizlere aktarıyor bence. Büyük bir keyifle okuyorum. Bugünkü yazısında da kazanılan üniversite ve okunan bölümlerin önemli olmadığını kişinin kendini geliştirmesinin daha önemli olduğunu ve artık tercihlerin buna göre şekilleneceğini belirtmiş. Tercih meselesi yani… 

Hiç düşündünüz mü, siz tercihlerinizi neye göre yapıyorsunuz? Yani bir adayı işe alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Ya da mevcut çalışanınızın neye göre sorumluluklarını arttırıp/azaltıp pozisyonunda değişiklikler yapıyorsunuz? Yeteneğine, iş yapış stiline, işindeki tutkusuna, sadakatine, şu an aklıma gelmeyen daha farklı bir değişkene… Hangisine göre?

Bence cevap tutku olmalı… Tutku öyle bir kavram ki size geçmişinizdeki (size göre gerçekleşmiş olan, pişmanlık duyduğunuz) hatalarınızı kapatmanızı sağladığı gibi gelecek için de daha mutlu ve umutlu olma hissini yaşatıyor. Ya da içsel mutluluğunuz oldukça yüksek oluyor. Ve ayrıca –ve yine bence- diğer bütün değişkenleri kendi içerisinde kapsayabiliyor. Burada bu tutkudan neden bahsediyorum diye sorarsanız eğer; tutkunun işte aşkı ve başarıyı kolaylıkla açtığını söyleyebilirim. Yani bu da bir tercih meselesi. Kişiler kendi tercihlerine göre hareket ederse başarı kaçınılmaz bir mutlu son olabiliyor. 

Bu nedenle şu günlerde tercihlerini yapmakla uğraşan kardeşinize, kuzeninize, komşu kızına, çocuğunuza veya arkadaşlarınızın çocuklarına vb. doğru seçimlerin getirilerini göstermemiz lazım. Tercih meselesi Türkiye’de sıkıntılı bir mesele ne de olsa. Doğru okullar olduğunu düşünseniz bile yanlış tercihler mutsuz çalışan sayısını arttırabiliyor. Şu anda geleceğin mutlu çalışanlarını yaratabilmek için büyük bir fırsat var önümüzde. Lütfen bu milyon sayıdaki gence öyle bir tercih yaptırtalım kiiiiiii tutkusu asla bitmesin ;).

Bol “değer”li günler,

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s