10.000 SAAT

10.000 saat… Uyumadan, tuvalete gitmeden, yemeden içmeden geçen 417 gün… 60 haftaya yakın bir zaman…. Ortalama 15 ay. Yani 1,2 yıl… Nereden çıktı bu “10 Bin saat” diyorsunuz, değil mi? O zaman hadi bir sonraki paragrafa geçelim ;).

Şu anda Mediacat yayınlarından çıkan “Outliers- Çizginin Dışındakiler” isimli kitabı okuyorum. Çok ideal bir tatil kitabı. Hem sizinle ABD’de yapılan araştırma sonuçlarını paylaşıyor hem de kitabı kendinizi bunaltmadan hikaye okur gibi rahatlıkla okuyabiliyorsunuz. “10.000 Saat” de çizginin dışında kalan isimlerin başarısının sırrı. Tabi ki pek çok farklı değişkeni daha var. Hatta bir paragrafta “Başarıları sadece kendi eserleri değil, İçinde büyüdükleri dünyanın bir ürünü.” cümleleri geçiyor. Ancak aynı yaşlarda aynı ekonomide olan kişilerden kaç tanesinin başarıyı yakalayabildiğini düşünürsek en önemli ve en belirgin değişkenin “10.000 Saat” olduğunu görebiliyoruz.

“10.000 Saat” kuralının genel bir başarı kuralı olup olmadığını da kendi içinde sorgulayan kitap, verdiği örnekler ile hipotezini kanıtlıyor. Şöyle ki; Bill Gates’ten tutun da Beatles’a kadar ABD’nin pek çok ünlü ismi kariyerinin zirvesine çıkmadan kendi alanlarında 10.000 saat çalışma fırsatı elde edebilmiş. Mesela; Bill Gates üniversite eğitimini yarıda bıraktığında yapmış olduğu pratik 10.000 saati geçiyormuş. Ya da şöyle söyleyeyim, Beatles grubunun ünlü olmadan önce bir kulüpte aralıksız saatlerce çaldıklarını biliyor muydunuz? Yani kendi alanlarında gösterdikleri performans süresi oldukça yüksek. Haliyle bu durum da tertemiz bir başarıyı beraberinde getirmekte.

Türkiye’de durum tabii ki de daha farklı olacaktır çünkü kültürler ve koşullar birbirinden farklı. Ancak burada altını çizmek istediğim nokta başarının çalışmadan ve uzmanlaşmadan gelemeyeceği noktası. Hadi o zaman kendimize “Uzmanlığımın kaçıncı saatindeyim?” sorusunu soralım artık ;).

Bol “değer”li günler,

Merve

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s