STAR TEKNİĞİ

Dün Kariyer.net’in 10. Kat Eğitimlerinden birindeydim. Haliyle eğitimden arda kalanları paylaşmak lazım diye düşünerek bilgisayarıma sarıldım. Eğitimin konusu “Yetkinlik Bazlı Mülakat Teknikleri” üzerineydi. Oldukça geniş bir konu değil mi? 😉 Biz de konunun kapsamlı fakat sürenin kısıtlı olması nedeni ile tek bir kısım üzerine yoğunlaştık: Star Tekniği.

STAR’ın açılımı (S)ituation, (T)ask, (A)ction, (R)esult’tan oluşuyor. Yaşanmış olan bir olay üzerine yapılan konuşmada adayın karşılaştığı durum Situation, üstlendiği görev Task, yaptığı davranışlar Action ve hareketlerinin yol açtığı sonuç Result olarak konumlandırılıyor. Tam Star, Sahte Star ve Kısmi Star olarak çeşitleri olan Star Tekniğinde; aday tüm durumlar hakkında bilgilendirme yapıyorsa tam star; yaşadığı olay hakkında doğru bilgilendirme yapmıyorsa sahte star ve aday s,t,a ve r durumlarından herhangi birini eksik olarak belirtiyorsa ve İK profesyonelinin sorduğu sorularla eksik bilgileri tamamlayabiliyorsa kısmi star olarak adlandırılıyor. Aslında star tekniğini hepimizin bildiğine ve bilinçli-bilinçsiz fark etmeksizin mülakat dışındaki diğer zamanlarımızda da (başınızdan geçen bir olayı arkadaşlarınız ile paylaşmanız, empati kurarak karşınızdaki kişiye alternatif çözümler önermeniz vb.) uyguladığımıza inanıyorum. Fakat iş görüşmelerinden bahsedersek, burada Star tekniğini uygulayabilmenin dışında sahte starların gerçek dışı senaryolarını nasıl anlayabileceğimiz de önem arz ediyor.

Yapılan mülakatlar sırasında adayın kişisel görüşlerinin ve geleceğe dönük ifadelerinin doğru bir biçimde irdelenmesi gerekiyor. Şöyle ki; adayın belirtmiş olduğu senaryoda ayrıntıları sorgulamak, örneklerle cevap vermesini sağlamak, gözlemlenebilir ve ölçülebilir davranışlar sergilemek zorunda kalmasına neden oluyor ve aday bir noktadan sonra senaryo yaratamayarak doğru bilgiyi paylaşmaya başlıyor. Lütfen burada herhangi bir yanlış anlaşılma olmasın, elde ettiğimiz veya edeceğimiz bilgi adayın kişilik özellikleri veya nitelikleri hakkında değil, geçmiş iş tecrübeleri hakkında. Bu nedenle başvuru yapan ve görüşmeye gelen adaya, ilgili konu çerçevesinde çeşitli sorular yöneltmek İK profesyonellerinin en doğal hakkı. Bir de bazı kaynaklar “Adayın kapıdan girdiği an işe uygun olup olmadığını rahatlıkla anlıyorum” felsefesine dayanarak sezgilerimizin de önemli olduğunu belirtmiş. Buna ne kadar katılırsınız bilmiyorum ama çok yoğun işe alım yapan İK Profesyonellerinin sezgisel yönlerinin güçlü olduğuna şahidim. Bence bu da bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Bol “değer”li günler
Merve

Reklamlar

2 thoughts on “STAR TEKNİĞİ

 1. Merhaba,
  Sezgisel yorumlar veya niyet okuma tarzındaki çıkarımların mülakatın sonucuna doğrudan etkili olduğu durumları gördüm. Fakat odaklandığınız yetkinliklerle ilgili yoğun sorulara tam star ile cevap veremeyen ve/veya odağı kaybetmeniz için süreci manipüle eden adaylar “yetkinlik bazlı mülakat” ın verimliliğini olumsuz etkilemekte ve yukarıdaki sonuca sizi götürmekte. Ne dersiniz?

  (Biraz söylenme odaklı bir yaklaşım oldu kusura bakmayın)

  • Merhaba Nejat Bey,

   Adaylar ile ilgili belirtmiş olduğunuz görüşleriniz, aldığımız eğitim sırasında eğitmene yönlendirilen sorular arasında yer alıyordu. Eğitim sırasında bu gibi durumlarla karşılaşma ihtimalimizin sorduğumuz soruların tarzıyla da ilgili olduğu paylaşılmıştı. Yani adayın cevaplarını net olarak irdeleyebilirsek yetkinlik bazlı mülakat tekniği hak ettiği verimliliği elde edebiliyor. Tabi bunun için biraz dikkat, hazırcevaplık, deneyim gibi faktörler de gerekli. Yoksa sizin de ifade ettiğiniz gibi “verimli geçemeyen” mülakatlar ile yüzyüze kalabiliyoruz.

   Yorumunuzun için de kesinlikle söylenme odaklı bir yaklaşım olduğunu düşünmeyin lütfen. Karşılıklı yorumlar ile paylaşılanların hak ettiği değeri göreceğine inanıyorum. Bu nedenle yorumlarınız için ayrıca teşekkür ederim.

   Sevgiler,
   Merve

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s