“İNSAN ODAKLI” İKİ ARAŞTIRMA

Pazar günleri biliyorsunuz benim araştırma ve gündem takip etme günümdür. Bugün de aynı rotada ilerlerken okumuş olduğum “İş Hayat Dengesi Endeksi Araştırması” ve PWC’nin “2012’den 2020’ye İK Gündemi Raporu” içimdeki umudu yeniden yeşertti diyebilirim. Nasıl mı? Hemmeeen cevaplıyorum 😉

Regus-İş Hayat Dengesi Endeksi Araştırması’na göre Türkiye’de çalışanların yarısından fazlası (ortalama %70 civarında) Avrupa’daki çalışanlara kıyasla yaptığı işten daha büyük haz duyuyorlar ve işlerini severek yapıyorlar. Ayrıca araştırmada sosyal yaşamları için kendilerine ayırdıkları zamandan memnun olan çalışan oranı da oldukça yüksek. Her zaman severek yapılan işin başarıyı ve mutluluğu getirdiğini savunmuşumdur zaten. Bu hipotezimi bir araştırmayla destekliyor olmak beni bu noktada oldukça mutlu etti. PWC tarafından hazırlanan “2012’den 2020’ye İK Gündemi” konulu bir diğer rapor da insan odaklı yönetim sisteminin başarıyı tetikleyeceği ve 2020’de sürecin artık kurum bazında değil çalışan bazında değerlendirileceğinden bahsediyor. Kurumların hem markalaşması hem de çalışanlarının bağlılığı konusunda değişime ayak uydurmak ve yenilik kazandırmak kaçınılmaz bir gerçek. Bu nedenle de insana endeksli bir çalışma stilinin her zaman kazanacağı, geçmişte de günümüzde de (ve muhtemelen gelecekte de), gündem takipçilerinin olağan düşünceleri arasında yerini almakta.

Her iki raporun birbirinden bağımsız olduğunu düşünebilirsiniz ancak bana göre her iki araştırma da insana verilen öneminin artacağının bir göstergesi. Geçmiş dönem sistemlerinin eskiyeceğini hatta şu andaki yapılan İK uygulamalarının bile orta derecede kalacağı birkaç yıl sonrasında aşikar olacak ve “insan” en değerli varlık olarak lanse edilecek. Ben bunun bir başarı sinyali olduğu kanısındayım. Çünkü kararsız lise/umutsuz üniversite öğrencilerinin ve iş dünyasında ilgisiz yeni mezunların/başarısız çalışan ve yönetici sayısının giderek azalabileceğine ve toplum içerisinde hem başarılı hem de mutlu çalışan sayısının artabileceğine inanıyorum.

Bol “değer”li günler
Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s