KENDİNİ TÜKET”ME”

ImageOfis duvarları üstünüze üstünüze gelir. Aslında hem çalışmak hem de çalışmamak istersiniz. Önünüzdeki 15 inçlik ekran içerisinde yapmanız gereken işler yığılmıştır ama, siz akşam 18:00 olması için dua etmeye başlamışsınızdır bile. Sabahları işe gelmek için uyanmak mı? Ona zaten değinmiyorum: “Aman Yarabbi…” 

Siz de yukarıda bahsetmiş olduğum hisle uzun bir süredir yaşıyorsanız “burnout -tükenmişlik sendromu” içerisinde sıkışıp kalmışsınız demektir. Tükenmişlik Sendromu; psikolojik bir terim olmakla birlikte, iş veya sosyal yaşamdan kaynaklanan duygusal tükenme olarak ifade edilmekte. Aşırı iş yükü, sorunlu yönetici / çalışma arkadaşı, kendi çalışma çıktılarını beğenmeme (mükemmeliyetçilik duygusu) tükenmişlik sendromunu tetikleyen en önemli unsurlar. İnsan bedenine etkisi ise genellikle hayattan zevk alamama, uyku bozuklukları, mide – sırt – baş ağrıları, sindirim bozuklukları vb. şekilde gerçekleşmekte. 

Evet; aynı duyguları hissedip aynı belirtilere sahibim ama nasıl aşacağım diyorsunuz, değil mi? Sendromu açıklarken sorunun iş ve sosyal yaşam kaynaklı olduğundan bahsetmiştim. Aslında tükenmişlik sendromunu aşabilmenin en kolay yolu da burada yatıyor: İş ve özel yaşam dengesini koruyabilmek… Yani işiniz dışında kendinize yarattığınız bir zaman olursa siz de sendromdan o kadar rahat uzaklaşabilirsiniz. Örneğin spor yaparken bile iş yapıyormuş hissini yaşamamalısınız, unutmayın, bu sizin kendinize ayırdığınız eğlenceli / rahatlatıcı geçmesi gereken bir zaman dilimi. Ya da çocuğunuza / arkadaşlarınıza vakit ayırdığınızda gerçekten onlarla ilgilenmelisiniz, aklınızdan geçen excel tabloları maalesef insanların kırdığınız kalbiyle aynı değerde olmuyor. Bir de “çok çalışma” veya “mükemmel iş çıkarma” duygusu sizin en büyük düşmanlarınızdan biri olabilir. Yani idealist olmak çok güzel bir duygu, ancak idealist olurken de bilinçli davranmak gerekiyor. Bu nedenle kendimize ayna tutabilmek başarılı olabilmenin sırrı diyebilirim. Sonuçta; nerede durup nerede devam edebileceğimize “mantık sınırları” içerisinde karar verebilmek, yarattığımız sendromun etkilerini kolaylıkla kırabilir. 

Bol “değer”li günler

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s