“TAM TEŞEKKÜLLÜ” CV

Son dönemlerde “Mülakatlarda neler yapmalıyım?” sorusu sıkça kulağıma çalınıyor. Aslında İK fonksiyonlarından hakkında en çok kaynak bulunabilen konu “seçme ve yerleştirme süreci”. Fakat ister istemez kaynak bolluğu da bazen karmaşaya yol açabiliyor. Ben mülakat sürecinin, özgeçmiş hazırlanmasından işe başlanılan ilk güne kadar geniş bir alanı kapsadığına inanıyorum. Bu nedenle ilk basamağın en önemli basamak olduğunu düşünerek doğru bir özgeçmişin etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum.

Aslında yukarıda bahsettiğim “tam teşekküllü” bir CV. Çünkü İK profesyonelleri olarak bizler, hazırlanmış kağıt veya kağıtların bir hayatı özetlediğine inanıyoruz. Yani her CV bizim için büyük bir değer taşımakta. Bu nedenle öncelikle özgeçmiş ile ilgili problemleri çözmek gerekiyor bence. Siz özgeçmişinizi nasıl hazırlıyorsunuz bilmiyorum ama her sektörün farklı bir özgeçmiş formatı olabilir. Yani örneklersek reklam sektöründe yaratıcılık içeren bir açık pozisyon için standart bir özgeçmiş ile başvuru yapmak işveren açısından cazip gelmeyebilir. Aynı şekilde yaratıcılığınızı kullanarak hazırladığınız özgeçmişiniz ile bir bankanın genel müdürlüğündeki açık pozisyona başvuru yapmanız uygun karşılanmayabilir. Bu nedenle standart bir format paylaşmak doğru değil maalesef.

İş arayan veya yeni mezunlar için özgeçmiş hazırlamanın ciddi bir soru işareti olduğunun farkındayım, sonuçta tüm hayatı tek bir sayfaya sığdırmak gerçekten zor. Geçen günlerde tesadüfen keşfettiğim bir sitenin konu ile ilgili olabileceğini düşünerek sizlerle paylaşmak istiyorum. http://ozgecmis.blogcu.com/ linkinden ulaşabileceğiniz sitede sadece özgeçmiş örnekleri ve hazırlama teknikleri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Bir de “Yenibiriş İş Rehberi”nde yer alan esprili bir dil ile özgeçmiş hataları üzerinde durulmuş bu yazıyı okumanızı tavsiye edebilirim.

Bol “değer”li günler
Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s