İŞKUR’DAN BEKLENMEYEN CEZA

Biliyorsunuz 2010 yılından beri JCI – Junior Chamber International (Genç Liderler ve Girişimciler Derneği) üyesiyim. Aslında uzun süredir de aklımda JCI içerisinde insan kaynaklarına yönelik gerçekleştirmeyi planladığım bir projem vardı. Konuyu ilgili kişiler ile paylaştığımda benzer bir olayın İŞKUR tarafından yasaklandığını ve maddi ceza aldıklarını öğrendim. Haliyle yeni bir proje üretmek için kolları sıvamış durumdayım. Sizin de aynı süreci yaşamamanız adına sizlerle de bu durumu paylaşmak istedim.

İşe alım sürecinde, özellikle aradığınız açık pozisyon nitelikleri ile eşdeğer ise, referanslı adayların iş hayatındaki etkilerini siz de iyi bilirsiniz. Ağırlıklı seçme yerleştirme sürecinde görev alan biri olarak, ben de JCI Türkiye içerisinde, içinde ilan yayınlama, kaynak paylaşma veya CV havuzu oluşturma gibi fonksiyonların olacağı bir İK platformu oluşturma düşüncesindeydim. Ancak benzer bir platformun daha öncesinde EMO (Elektrik Mühendisleri Odası) tarafından oluşturulduğunu ve oluşturulan platformun kanuna aykırı olduğunu öğrendim. İŞKUR Kanunu’na göre, kurumdan izin belgesi almadan iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyetinde bulunduğu tespit edilen tüm kurum veya kuruluşlar cezalandırılmakta. EMO’ya verilen idari para cezası ise 12.327 TL.

EMO’ya kesilen 12.337 TL’lik idari para cezası Yargıtay’ın Ocak ayında onaylamış olduğu bir karar. Üstelik EMO konu ile ilgili tekrar dava açmış ancak itirazı da reddedilmiş. Bu nedenle siz de üye olduğunuz grup, dernek vb. platformlardan yararlanıyorsanız iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyetinde bulunduğunuz için maalesef kanuna aykırı hareket etmiş olarak görülüyorsunuz. Lütfen dikkat 🙂

Bol “değer”li günler
Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s