“SEÇME YERLEŞTİRME”NİN ÖNEMİ

Yenibiris.com’un iş dünyasına yönelik “Yenibiris.com Dünyası” isimli bir dergisi var. Derginin yazılarına internet sitesinden de ulaşabiliyorsunuz. Ancak asıl bahsetmek istediğim, 5N İK isimli konu başlığı ile yayınladıkları yazılar. 5N İK konseptinde popüler firmaların İK yöneticilerine aynı soruları yönlendirip cevaplarını bizim gibi “meraklılar” ile paylaşıyorlar ;).

Bu konu başlığında en çok dikkatimi çeken İK diyince aklınıza ne geliyor sorusuna hemen hemen tüm yöneticilerin seçme yerleştirme olarak cevap vermesi. Ben bu durumun İK fonksiyonlarının seçme yerleştirme süreci ile başlamasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Ne kadar “doğru işe doğru insanı yerleştirme stratejisi” başarılı olursa kurum İK fonksiyonları da o kadar başarılı bir şekilde ilerliyor. Düşünsenize görev tanımından mutlu olmayan bir çalışanın performansından nasıl bir sonuç elde edilebilir? Ya da potansiyeli yüksek olabilecek bir aday ile rakip firmada karşılaştığınızda sizin iş çıktılarınız diğer firmaya kıyasla ne kadar verimli olabilir? Bu bakımdan seçme yerleştirmenin ister büyük ister küçük ölçekli olsun tüm kurumlar için önem derecesinin yüksek olduğu inancındayım.

İşe alım süreci özellikle İK dışı yöneticiler için zaman kaybı gibi görülüp önemsenmiyor olabilir ama sürecin çıktılarını değerlendirdiğimizde gerçekten ciddi bir emek sarf etmek gerekiyor. Yanlış yapılmış olan seçimin kurum kaynaklarını da yanlış kullanmaya yönlendirdiğini unutmamak gerek. Tabi insana değer veren bizler için de “mutsuz bir çalışan daha yaratmak” durumunda kalmak eminim üzücü olacaktır.

Bol “değer”li günler

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s