MOTİVASYON

Yan tarafta görmüş olduğunuz resim B-fit Cevizlidere duvarında yer alan bir resim. Neden burada bu resimden bahsettiğimi sorabilirsiniz, hemen açıklayayım: B-fit Cevizlidere şu anda tüm franchiselarının arasında üst sıralarda yer alıyor (sanırım 6. sırada). Bence bunun en büyük nedeni de hem çalışan hem müşteri motivasyonunu çok iyi bir şekilde tutturmuş olmaları… 

Düşünsenize motivasyonunuzu düşüren bir ortamda neden bulunmak isteyesiniz? B-fit Cevizlidere dış müşterilerine iç müşterisiymiş gibi davranarak, onlara değer göstererek ve önem vererek hem çalışma kalitesini hem de müşteri memnuniyetini sağlıyor. Aynı durumun çalışma hayatı içerisinde de yer aldığı kanısındayım. Neden çalışanlarımızı (yani iç müşterilerimizi) motive ederek onlara mutlu bir atmosfer içerisinde çalışma imkanı sağlamayalım? Bu sayede hem yapılan işin kalitesi hem çalışan memnuniyeti açısından kurumun da kazanç sağlamaktadır. 

Türkiye’de %90 – %95’lik dilimde aile şirketlerinin ön planda olduğunu düşünürsek kurumların düşük maliyet / yüksek kazanç odaklı olmasını normal karşılamak gerekiyor. Ancak öyle bir dönemde ve o kadar farklı karakterler ile çalışıyoruz ki değişim ve gelişim iş dünyasında ayakta kalabilmenin vazgeçilmez bir parçası. Ve en etkili değişim / gelişim yöntemi de kurum içi müşteriler (çalışanlar) üzerinde tasarlanan yöntemler. Özgeçmişler ile iç içe yaşayan bir birey olarak, ben aynı kurumda uzun süre çalışanların en büyük kaynağının yüksek motivasyon olduğu inancındayım. Şöyle söyleyeyim, şu veya bu nedenle işten ayrılmak zorunda kalmış, görüşme sırasında eski kurumundan bahsederken gözleri parlayan adaylar mevcut. Ya da her sabah uyandığında gülümseyerek veya “vızıldanarak” işe gelen çalışma arkadaşlarımız mevcut. Sonuçta kendimizin de bir çalışan olduğunu düşünürsek, motive olmadan çalışmanın ne büyük eziyet olduğu daha net gözümüzde canlanabilir :). 

Bol “değer”li günler

Merve

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s