ADAY İKEN ÇALIŞAN OLMA YOLUNDA

Çoğu kurumun işe alım dönemi sonuçlanmış olsa da, gerek Kariyer.Net olsun gerek Yenibiris.com olsun pek çok işe alım portalında ilan sayısı halen oldukça fazla. İK profesyonelleri açısından açık pozisyonları doldurmak, adaylar için çalışan sıfatına erişebilmek bazen sancılı süreçleri beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle ben de bugünkü yazımda sizlerle sürecin satır aralarını paylaşmak istedim. 

Adaylar için satır aralarından bahsedersek eğer :); 

Size tek tek mülakatta yapılması gerekenler, mülakatta yapılmaması gerekenler, jest ve mimik kontrolü vb. başlıklar anlatmayacağım. Google sağolsun bir tıkla eşsiz verileri saniyeler içerisinde ayaklarımızın altına sermekte. Ancak son dönemde bulunduğum konum ve sosyal ortamımda sıkça karşılaştığım doneleri sizlerle paylaşmak istiyorum: 

– Özgeçmiş hazırlama konusunda kullanılan pek çok farklı CV formatı mevcut. Ancak düşüncelerinizi kağıda dökmek yerine emin olun görüşmede dile getirmek sizin için daha iyi olacaktır. Bu nedenle “yaptım”, “başardım” gibi fiilleri “yapmak”, “gerçekleştirmek” şekline dönüştürmek özgeçmişinizi daha profesyonel kılacaktır. 

– Bir de fotoğraf konusunu gündeme getirmek istiyorum. Vesikalık resmi bir fotoğrafınız var ise özgeçmişinize ekleyebilirsiniz, yoksa canınız sağ olsun :). Çiçekli böcekli fotoğraflar, facebook profilinden kesilip kopyalanmış fotoğraflar size bir artı getirmeyecektir. 

– Her ne kadar İK profesyonelleri belirli mülakat teknikleri (STAR tekniği, Yetkinlik bazlı mülakat vb.) kullansalar da ben adaylar için mülakat teknikleri olabileceği düşüncesi içerisinde değilim. Bir ilana başvuruyorsanız ve görev tanımının size uygun olduğunu düşünüyorsanız zaten sürecin %50’sini başarılı bir şekilde tamamlamış oluyorsunuz. Geriye kalan ise işin uygunluğunu ve niteliklerinizle örtüştüğünü görüşme sırasında net bir şekilde ifade edebilmek. Bu nedenle jest ve mimiklerinizdeki teknik hareketlenmeler, hem sizi hem de İK görüşmelerini sınırlandırmakta. Yani lütfen “şu kelimeyi söylerken elimi buraya koymalıyım”, “çok susadım ama kesinlikle bardağa dokunmamalıyım” gibi düşünceler ile görüşme sırasında boğuşmayın. (Profesyonel çerçeve içerisinde) rahat davranmak görüşmenizi pozitif yöne doğru öteleyecektir. 

Şimdi sıra geldi İK profesyonellerine :); 

Tabiî ki de bizlere anlatılacak çok fazla konunun olduğuna inanmıyorum. Çünkü İK olabilmek için gerçekten bu mesleği sevmek gerekli. Ancak insan kaynağından insan kaynatmaya geçmemek adına bir iki noktada bizlerle paylaşalım istedim: 

– Telefonda mülakatlar çoğu zaman yüz yüze görüşmenin etkisini vermese de ön eleme yapabilmek adına oldukça başarılı bir yöntem. Ancak sorularınızı hemen sorup kaçmak da aday kaybına yol açabiliyor. Bu nedenle telefonda mülakat yapıyorsanız adayın o anda konuşmak için uygun olup olmadığını mutlaka sorun. Bu hem kurumunuza avantaj sağlayacak hem de sorularınızı yarım yamalak verilen cevaplardan kurtaracaktır. 

– Tabi telefonda görüştüğünüz adayınız veritabanından taranmış, herhangi bir ilana başvuru yapmayan ancak sizin potansiyel çalışanınız olabilecek bir kişi olabilir. Bu nedenle başlangıç için detaylı bir şekilde firmayı ve görev tanımını anlatmak size daha da fayda sağlayabilir. 

– Daha öncesinde telefonda/yüz yüze görüştüğünüz bir adayla da tekrar iletişime geçtiğinizde “nasılsınız?” diye sormak adayın da sizin de konuşmanızın akışını rahatlatacaktır. 

– İK profesyonelleri empati yeteneğini kendi keşfeden ve uygulayan bir grup. Bu nedenle gerek yüz yüze görüşmelerde gerek telefonda iletişime geçildiğinde oturduğumuz koltukların değiştiğini düşünerek soru yöneltebilir, verilen cevapları adayı gözlemleyerek çözebilmemiz gerekir. 

– Adayı potansiyel çalışandan reel çalışan konumuna geçirebilmek için son adımınız referans kontrolü olabilir. Referans kontrolü aslında apayrı bir başlık. Ancak burada değinmek istediğim nokta, aday özgeçmişinde referans bilgilerini paylaşmış olsa dahi, aday ile referans kontrolü yapılacağı bilgisi paylaşılmadan refere olunan kişilerin aranmaması gerektiği. Bu bizler için çok minik bir detay olarak görülebilir ancak aday için potansiyel çalışan olarak büyük bir saygı göstergesidir. 

Mülakatlar ile ilgili yazılan pek çok yazıdan sonra benim paylaşımımı bu noktaya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Aslında yukarıda değinmediğim ancak hem adayların hem de İK profesyonellerinin farkında ol(a)madığı pek çok satır arası mevcut. Onları da aklıma geldikçe, fark ettikçe ve keşfettikçe sizlerle paylaşıyor olacağım. 

Bol “değer”li günler

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s