Linkedinde Bir Tartışma: Kuşak Tanımlamaları

Şu an Linkedin’de kuşak kavramı konusunda çok güzel bir tartışma dönüyor. “ Boomers, Gen X, Gen Y… Aradaki Farklar Gerçekçi mi Yoksa Biz Saçmalıyor muyuz?” isimli tartışma başlığı oldukça ilgi çekmiş ve 50 yorumu geçmiş durumda. 

Son dönemlerde hepimiz çeşitli genellemeler ve kodlamalar ile anılmaya başladık. Hatta “Kuşak Denklemi” isimli yazımda da bu durumdan bahsetmiştim. BB olarak kodlandırılan baby boomerlar, GY olarak kodlandırılan Y kuşağı ve GX olarak kodlandırılan X kuşağı… Tabi henüz tartışmalara yoğun bir şekilde dahil olmayan Z ve ekonomik krizin yarattığı R kuşağı da mevcut. Türker Baş’ın başlattığı  “Tüm bu kuşak isimleri ve ortak özellikleri gerçekten var mı, yoksa bir Amerikan uydurması mı?” sorusu şu an Linkedin’de hareketli bir şekilde dönmekte.  Yorumlarına Linkedin adresinden ulaşabileceğiniz tartışma grubunda en çok ilgimi çeken nokta, kuşak farklılıklarının empati ve iletişim eksikliği nedeni ile daha da belirginleşmiş olması. Tabi, kendi yorumumda da belirttiğim gibi, ben hala yaşanılan kültürün ve çağın da etkisi olduğunu düşünmekteyim ama “empati kurma(ma)k” oldukça ilgimi çekmiş durumda. Hatta bugün Hürriyet İK’da baby boomerlar için iş hayatının zorluklarından ve empati eksikliğinden bahseden bir yazı da mevcut. Bu makale de benim “empati” kısmına daha da yoğunlaşmamı sağladı. Ancak yine de konu hakkında çok da detaylı yorum yapmak istemiyorum çünkü yapılan tüm yorumlardan mahrum kalınmaması gerektiğine inanıyorum. 

Bu arada sizlere küçük bir detay daha aktarmalıyım: Türker Baş Türkiye’ye özgü yeni bir İK modeli oluşturma hedefi içerisinde olan bir profesör. Kendisi Yeni İK Modelini oluşturmak için bilinçli tartışma konuları yaratarak İnsan Kaynakları gündemini revize etmeyi, yeni bir İK modeli kurmayı amaçlıyor. Bu nedenle İK ile ilgilenen, ister profesyonel ister amatör, kim olursa olsun kendisini takip etmekten ve tartışma başlıklarına yorum getirmekten vazgeçmesin lütfen. 

Bol “değer”li günler

Merve

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s