AİLEMLE BÜYÜYORUM 1 – ÇALIŞANLAR

Evet tam düşündüğünüz gibi… Sizlere mesai bitiminde kapısını çaldığınız çekirdek ailenizden değil, çalıştığınız aile firmasındaki kültürden bahsedeceğim bu yazımda. Yöneticinizin işverenin çocuğu olduğu, yan masanızda çalışan iş arkadaşınızın işvereninizin akrabası olduğu bir kurum içerisinde çalışmak bazen motive edici olsa da bazen de oldukça gerici bir durum, değil mi?

Farkında mısınız bilmiyorum ama rastladığım her makalede aile şirketlerinin yönetimi üzerine konuşulan konu, yöneticilerin veya işverenin neler yapması gerektiği ile ilgili oluyor. Dış kaynaklı alımı yapılan çalışanın iş motivasyonu veya becerileri üzerine bir paylaşım ile karşılaştığımı söyleyemiyorum maalesef. Genelde büyük bir hevesle işe başlayan çalışan, bir hafta sonrasında bütün enerjisini veya motivasyonunu kaybetmiş olabiliyor. Çünkü o kadar anne, baba, çocuk, teyze, yenge, hala vs. varken kendisini işe almalarını büyük bir olay gibi görmenin yanında futurizm yerine kaderizm düşünceleri ile boğuşabiliyor. (Konu üzerine yapılmış bir araştırmadan paylaşıyorum) Aile dışından bir çalışanın aile içerisindeki bir çalışana göre çok daha fazla efor sarf etmesi gerektiği ise zaten bu durumu destekler nitelikte.

Eğer siz de aile şirketlerinden birinde çalışıyorsanız ve oda arkadaşınız işvereninizin yakın akrabası ise ya da işvereninizin akrabalarından oluşan bir ekibi yönetiyorsanız işinizin kolay olduğunu söylemiyorum. Ancak pratik uygulamalar ile işinizin çok daha eğlenceli hale getirebileceğiniz kanısındayım. Örneğin iş görüşmeniz sırasında ne istediğinizi, ne hedeflediğinizi ve nasıl bir hareket planınızın olabileceği konusunu detaylı olarak paylaşırsanız işe başladıktan sonraki davranışlarınız daha az yadırganabilir. Ya da iş arkadaşlarınız ile samimiyet kuramıyor iseniz konuşmacı olmak yerine bir süre dinleyici olmayı tercih edebilirsiniz. Hem böylelikle işvereninizin karakteri konusunda daha detaylı bilgi edinmiş olur, kendisinin ve sizin çalışma stilinizi birleştirerek yaratıcı fikirler için kapısını çalabilirsiniz. Sonuçta arkadaşlık ilişkilerinde güven de önemlidir. Güven kazanabilmek için illa kan bağına ihtiyacınız yoktur. Sizi ilk işe başladığınızda dışlayan çalışan grubu, güvenlerini kazandığınız takdirde sizinle paylaşıma geçmekten çekinmeyecektir. 

Her ne kadar yukarıda yaşanabilecek olumsuz tutumları olumlu davranışlara çevirmek için birkaç örnek paylaşmış olsam da kurum kültürünün etkisi de sürece ister istemez yansıyacaktır. Bu nedenle lütfen sabrınızdan ve enerjinizden vazgeçmeyin demek istiyorum. Bir kurumun üretimi o kurumu ancak belirli bir noktaya kadar taşıyabilir, kurumu esas kalkındıran çalışanlarıdır. Özellikle değişimin gerekliliğinden bahsedilen şu günlerde değerinizi asla unutmamanız dileğiyle… 

Bol “değer”li günler

Merve

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s