İNSAN KAYNAĞI DEĞİŞİM KAYNAĞI?

Farkında mısınız bilmiyorum ama İnsan Kaynakları ile ilgili gelişim sürecinde yani İK’nın yapılanma sürecinde de değişim söz konusu. Neydi İnsan Kaynakları? Önce personel yönetimi, sonrasında tabelalarını İK Yönetimi olarak değiştiren personel yönetimi, daha sonrasında da İK yönetimi ve personel yönetimi… Hatta zamanla personel yönetiminin operasyonel sürecinden İK’nın fonksiyonları ayrı da tutulmuştu. Peki, günümüzde İK nereye yöneldi?

Sizce artık İK fonksiyonlarından bahsediyor muyuz? Yoksa İK’nın kilit kavramları mı bizi daha çok ilgilendiriyor? Bu sorumu cevaplamadan önce beyin fırtınası yapmayı teklif ediyorum. Mesela şöyle düşünelim:

İK Fonksiyonları – Seçme / Yerleştirme, Eğitim Yönetimi, Performans Yönetimi, Kariyer Yönetimi vs.

İK Kilit Kavramları – Mobbing, Kuşak farklılıkları, Girişimcilik, Değişim Yönetimi, Takım Çalışması, Bağlılık, Motivasyon, Tutku vs.

Google’dan bir tarama yaparsak (özellikle son dönemlerde) hangileri üzerinde daha güncel / daha kayda değer / daha okunası veriler elde ediyoruz?

Aslında demek istediğim, personel yönetimindeki değişim gibi insan kaynakları yönetimi de değişim yaşıyor. Evet, şu anda fonksiyonel değil kavramsal değişimler söz konusu. Belki ileride fonksiyonel olarak değişiklik yaşanacak bunu şimdilerde verilere dayandırarak kanıtlamak oldukça zor. Ancak yaşanılan değişime öngörüsel yaklaştığımızda başarılı bir İK profesyoneli olmak için, çalıştığımız sektöre hakim olmanın yanında, kavramsal hakimiyetin de önemi artıyor.

Herkes (anlamını ve hukuki boyutunu detaylı olarak bilmese de) Mobbing’e uğradığına dair yardım çığlıkları içerisinde sizin kapınızı çalabilir. Ya da “patronum kesin X kuşağı, bu yüzden beni anlamıyor!” şeklinde (halbuki nüfus patlaması kuşağı da olabilir ya da büyük gösteren bir Y Kuşağı) şikayetini tek bir noktaya odaklayabilir. Eğer siz Mobbing’in ne demek olduğundan haberdar değilseniz (bilgi eksikliğini de dâhil edebiliriz) ya da X kuşağının hala 1980 sonrası doğumlulardan oluştuğuna inanıyorsanız (Birbirimize gülmeyelim olabilir. Çünkü başlangıç ve bitiş doğum tarihleri konusunda her kitap / gazete / makale / yazar aynı tarihlerden bahsetmiyor. Benim bildiğim tarih aralıkları 1965 ile 1979 arası), ne çalışanınızdan ne de yöneticinizden değer görebilme (akabininde de değer yükleyebilme) şansınız var.

Bol “değer”li günler

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s