YENİDEN NETWORKING

Bu hafta “İşte İnsan” da İlay Çokyiğit’in “Network’ünü söyle sana işini söyleyeyim” isimli yazısını okuduktan sonra networking üzerine yeniden yazma zamanının geldiğini düşünüyorum. Özellikle peşinden yapılmış STK gündemli mini bir sohbet ortamının yarattığı duyguları da satır aralarında bulabilirsiniz.

Networking’i bir kavram olarak hayatıma sokan JCI, bilinçsizce gerçekleştirdiğim iletişim çabalarımın aslında iş dünyasında önemli bir anlam taşıdığını göstermişti ki bunu İlay Çokyiğit’in yazısı ile açıklayabileceğime inanıyorum:

 “Araştırmalar gösteriyor ki iş arayanların yüzde 80 veya 85’i istedikleri işi bir arkadaşının tavsiyesi üzerine bulurken, yüzde 2 veya 4’ü internetteki kariyer sitelerinden buluyor.”

Çok doğru bir cümle olduğuna inanıyorum. Her ne kadar İnsan Kaynakları profesyonelleri olarak bu durumu doğru bulmasak da çoğu kurumda, özellikle aile şirketi yapısını ciddi anlamda benimsemiş olan kurumlarda, referanslı bir aday ile yapılan görüşmenin her zaman bir artı fazlası oluyor. 

Network gerçekten içi dolu bir anlama sahip. Günümüzde referans demek sadece amca, dayı, hala, teyze gibi kadroların sağladığı destek demek değil artık. Genişleyen iş / arkadaş çevremizin kurumlardaki açık pozisyonları doldurmaya faydası büyük olduğu gerçeğini yadsıyamayız. İlay Çokyiğit bu haftaki yazısında networkü nasıl oluşturabileceğimize dair çeşitli ipuçlarını paylaşmış. Ayrıca bir Ertuğrul Belen hayranı olarak, bu konu ile ilgili onun da yazılarını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. 

Bol “değer”li günler

Merve

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s