KİŞİSEL İMAJ

Yenibiris’in çıkarttığı “Yenibiriş Dünyası” isimli güzel bir dergi mevcut. İş dünyasının yanı sıra çok güzel İK içerikli yazılarının da olduğunu söyleyebilirim. Derginin Temmuz – Ağustos sayısında Suna Kabadayı’nın ele aldığı yazı dizisi, idil Türkmenoğlu’nun makalesi ile beraber 7 sayfa kurumsal giyim tarzı, kıyafet yönetmelikleri hakkında bilgi veriyor. Kıyafet denilince, yaz döneminin de etkisi olsa gerek, sizde de kravatları çantaya atma veya ceketleri çıkartma isteği uyanıyor, değil mi? İşte bu yazı dizisi kurumsal giyimin püf noktalarından bahsetmekle kalmıyor, kurumların uygulamaları konusunda da bizi aydınlatıyor.

Kişisel İmaj Danışmanı Özlem Çakır’ın da kitabında ifade ettiği gibi, profesyonel dünyada nerede nasıl davranmamız gerektiğinden tutun da ne giymemiz gerektiğine kadar her şeyi kendimiz öğrenmemiz gerektiği algısı mevcut. Üstelik çalışanlardan beklentiler tecrübeli tecrübesiz fark etmesizin eşdeğer nitelikte: İş yaşamımızdaki kişisel imajımız profesyonellik derecemizi göstermekte… 

Bu algıya ne kadar katılırsınız bilmiyorum ama kişisel imaj, insanlara bıraktığımız etkinin adı olarak geçiyor. İnsanlar üzerinde başarılı bir algı yönetimi gerçekleştirmek istiyorsak (ki bu durumun İKcılar açısından kaçınılmaz olması gerektiğinden yanayım) kendimizi daha iyi tanıtabilmeli ve düşüncelerimizi daha iyi yansıtabilmeliyiz. Olduğumuzdan farklı görünmek, kendimizi yapabileceklerimizden fazlasıymış gibi tanıtmaktan bahsetmiyorum. Ancak yapabileceklerimizi daha iyi aktarabilmek adına, doğru seçimlerimizi imajımız için de kullanabileceğimize inanıyorum. 

Bu yazımda “nerede ne giyinmeli”, “iş yaşamında hangi renkler / hangi desenler seçilmeli” gibi konulara girmeyeceğim çünkü işin içinden minik bir yazı ile çıkabileceğimi sanmıyorum :). Size Özlem Çakır’ın “Profesyonel Yaşamda Kişisel İmaj” isimli kitabını ve Suna Kabadayı’nın kaleme aldığı “Kurumsal Giyimin İncelikleri” yazı dizisini tavsiye edebilirim. Henüz okumadım ama Elma Yayınevinden çıkan bir Suna Kabadayı kitabı da (İmajınızı Nasıl Alırsınız?) mevcut.

Bol “değer”li günler

Merve

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s