İŞE ALIMDA AYRIMCILIK

Küresel İlkeler Sözleşmesi, BM Genel sekreteri Kofi Annan tarafından başlatılan bir girişimcilik örneği. İnsan hakları, çalışma koşulları, çevre ve yolsuzluk konularında belirlenen 10 ilkeden oluşan sözleşme, 2000 yılından bu yana giderek yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. İlkelerden çalışma standartları kapsamında yer alan maddelerde değişiklik yapıldığını ve iş hayatında iyileştirme amacı taşıdığını sizlerle paylaşmak istedim.

Ancak bir İKcı olarak, bu maddelerden dikkatimi en çok “İşe alım ve işe yerleştirmede ayrımcılığa son verilmeli” maddesinin çektiğini söyleyebilirim. Çünkü seçme ve yerleştirme sürecinin profesyonel olmayan ellerle yapılması gerçekten ciddi sıkıntılar doğurabiliyor. Niteliklerin örtüşmediği adayları yerleştirmenin yanında referans bahanesi ile “aile” şirketlerinin artışı da söz konusu. Böylelikle değerlendirme sürecinde görüşmecinin “önceliklerindeki farklılık” ayrımcılığı doğurabiliyor.

Aslında konu ile ilgili ABD ve diğer Avrupa ülkelerinde pek çok farklı uygulama mevcut. Örnek verecek olursam sadece fotoğrafsız ve cinsiyetsiz özgeçmişlerin değerlendirildiğini, diğer başvuruların değerlendirme altına alınmadığını söyleyebilirim. Ayrıca mülakatlarda aile yapılarını ilgilendiren soru kalıplarının (evli misiniz, çocuğunuz var mı? vs.) görüşmeci kriterlerinden kaldırılmış olması da cabası.

Türkiye’de tabi ki durum biraz daha farklı. Özellikle aile şirketlerinin çoğunlukta olması bazı soru kalıpları ile hala karşılaşmamıza neden olabiliyor. Mesela görev dağılımlarında cinsiyetin etkisini ciddi anlamda hissedebiliyoruz. Ancak ben ayakta kalmak / büyümek isteyen kurumların artık değişimi göze aldığı kanısındayım. Zaten kurumların değişim isteği de İK birimlerinin de artmasını sağlayan faktörlerden biri. Kurumlarda daha profesyonel bakış açısı ile daha profesyonel bir çalışma yaşamı hedefleniyor. Yurtdışında süreç daha dinamik ilerlese de kısa bir zaman sonra bu hızlı değişime Türkiye’nin de ayak uyduracağına inanıyorum.

Bol “değer”li günler

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s