NE MUTSUZ TÜRKÜM

 Az önce Hürriyet İK gazetesini okurken dikkatimi çeken bir başlığı sizlerle paylaşmak istiyorum: “Türklerin sadece %28’i mutlu.” Bu araştırma, OECD’nin yayımladığı daha iyi yaşam raporu sonucunda elde edilmiş bir analiz. Araştırmaya Amerika, İsviçre, Slovakya, Yunanistan gibi ülkelerin de bulunduğu 34 ülke katılmış ve OECD ülkelerinde mutluluk oranı % 59 olarak tespit edilirken Türkiye’de %28 gibi bir oranla karşılaşılmış. Peki, OECD ülkeleri ile Türkiye’yi kıyasladığımızda, mutluluk oranımızın bu kadar az olma sebebini hiç düşündünüz mü?

Bu soruyu sorarken aklınıza ilk olarak ülkelerin yaşam standartlarındaki farklılıktan kaynaklı etkinin geldiğini biliyorum. Araştırma sonuçlarının bir kısmı da bu düşünceleri destekler nitelikte: Yıllık çalışma saati OECD ülkelerinde 1.739 saat iken Türkiye’de 1.918 saat, aktif nüfusun çalışma oranı OECD ülkelerinde %65 iken Türkiye’de %49, eğitimli bireylerin oranı OECD ülkelerinde %73 iken Türkiye’de bu oran %30. Örnekler ve sonuçlar daha da çoğaltılabilir ancak biraz daha derine inersek, aslında ülkelerden ziyade kurumsal ve bireysel mücadelelerin mutluluğu getirdiğini görebileceğimiz kanısındayım.

Kurumsal veya bireysel başarılardan kastım, çalışanlara verilen değer ve kişilerin doğru meslek seçimleri. Özellikle meslek seçimlerinin hem bireye hem de kuruma etkisinin çok daha farklı ve derin olacağına inanıyorum. Her defasında savunduğum “sevmeden yaptığın iş gözünde büyür” mantığı da buradan geliyor. Günlük zamanımızı geçirdiğimiz aktivitelerimize göz atarsak eğer, (ister istemez) en çok zamanı iş yerimize ayırdığımız aşikâr. Bu durumda da tamamıyla iş odaklı veya tamamıyla sosyal odaklı bir yaşam tarzı mutluluğun dengesini sarsabiliyor.

OECD raporunun da belirttiği gibi, bireylerin mutluluğuna pek çok bileşenin etkisi mevcut. Ancak günün büyük bir bölümünü kapsayan işimizin, hayatımıza daha net yansıdığı kanısındayım ve bu nedenle meslek seçiminin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Bol “değer”li günler
Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s