İK İNŞAA ETMEK

Yenibiris.com’un 2011 yılı I. çeyreğini kapsayan istihdam raporu açıklandı. Raporu, biraz da çalıştığım sektörü ilgilendirdiği için, daha büyük bir istekle okuduğumu dile getirmek istiyorum. Çünkü rapora göre en çok istihdam yaratan sektörlerden biri yapı-inşaat ve asıl şaşırtan durum ise İnsan Kaynakları Uzmanı ilanlarına gelen başvuru sayısının artıyor olması.

Ben bu durumun iyiye işaret olduğunu düşünüyorum. Çünkü İK alanının en çok başvuru alan pozisyonlarda yer alması, bireylerin mesleki olarak İK’ya değer verdiğini ve yakın gelecekte iş hayatına adım atan genç kuşağın kariyer planlarına entegre olabileceğini gösteriyor.

Ayrıca, farklı bir açıdan baktığımızda fazlasıyla istihdam yaratan bir sektörün çalışanlarına yönelik çalışmalar yapabilmesi / yapmaya başlaması, “insan kaynakları” birimlerinin giderek artacağına ve Türkiye’de hala “kısır alan” olarak konumlandırılan insan kaynaklarının gelecek dönemlerde giderek hayatımızda daha fazla yer kaplayacağına işaret ediyor. Nitekim 2010 I. çeyrek raporunda en çok ilan yayınlanan pozisyonlarda “İnsan Kaynakları Uzmanı”nın olması ve 2011 I. çeyrek raporunda ilk 10’da yer almaması bu durumu açıklar nitelikte.

Her zaman söylediğim gibi dış müşterilerin dışında iç müşterilerin de varlığını fark etmek gerekiyor. Kurumsal verimliliğin esas kaynağının iç müşteri memnuniyeti olduğunu düşünürsek, başarılı çıktılar elde etmek için ciddi çalışmalar yapmak gerekiyor. Çoğu kurum informel süreçler ile başarıyı elde etmeye çalışsa da, ciddi bir çalışma sonucu elde edilen başarılar daha kalıcı oluyor.

Bol “değer”li günler
Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s