KRALDAN DAHA KRALCI

Bugün Hürriyet İK’da Serdar Devrim’in çok güzel bir yazısı var. Yazıyı özet bir şekilde birazdan aktaracağım ama fırsatınız varsa mutlaka alın ve okuyun derim.

Kurumlarda “kraldan daha fazla kralcı” tipler vardır diyor Serdar Devrim. Yani genelde yöneticiye / patrona yalakalık yapmak isterken diğer çalışanları ezen, bundan zevk alan ve kurum içindeki yerini daha da sağlamlaştırdığına inanan kişilik tiplerinden bahsediyor. Amaçlarını ise aşağıdaki gibi özetliyor:

– Kralın (patron / yönetici) gözüne girme arzusu
– Kralın kendisinden bunu beklediği vehmi
– İnsanları hor görme
– Herkesi hırsız ve kötü niyetli görme hastalığı
– Aptal olmadığını ispat gayreti (kompleksi)
– Otoritesini gösterme arzusu
– İnatlaşma, insanlara hayır demekten zevk alma
– Aşırı mükemmeliyetçilik

Tabi Serdar Devrim, yukarıdaki maddeleri sıralarken sadece bireyleri suçlamamak gerektiğini vurgulayıp bunun bir arz – talep meselesi olabileceğini söylüyor. Bu yazıyı okurken aklıma bir arkadaşımın önceki işyeri aklıma geldi. Burada “kraldan daha kralcı” bir çalışan değil, çalışan grubu söz konusuydu. Çünkü çalışma atmosferinin şartları buna yönelikti.

Yani demek istediğim, durumu biraz da yöneticilerin / patronların yarattığı. Size muhbirlik yapan bir çalışanın sadakatini gerçekten sorgulamak gerektiğine inanıyorum. Kastettiğim eleştiri veya bilgi paylaşımı veya şeffaflık değil. Kastettiğim had safhada olan “dedikodu”. Bugün belki öğrendiğiniz dedikodular işinize yarıyor olabilir ama öğrendiklerinizin doğruluk payını tartışmanın yanında, verimli bir çıktı alabilmenin de sorgusunu yapmak gerekiyor. Çünkü verimsiz çalışma, çalışanların en büyük korkularından biri olan “mobbing”i de doğurabiliyor. Muhbir olmadığınız için dışlanıp aynı zamanda çeşitli sorgulamalara maruz kalabiliyorsunuz. Sonuç ise hem çalışan hem de yönetici için hüsran oluyor.

Bu nedenle dikkat! Hayatımızın büyük bir bölümünü ayırdığımız çalışma ortamımızda her davranışımızın bir (olumlu – olumsuz) sonucu olduğunu unutmayalım lütfen. Çünkü “kraldan daha fazla kralcı” çalışan / çalışan grubu, tek başına ortaya çıkan bir olgu değil.

Bol “değer”li günler

Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s