İŞ HAYATI YEME BENİ!

Bu ay sizlerle, birkaç ay öncesinde yazdığım ve Gazi Üniversitesi Kariyer Yönlendirme Grubu’nun dergisinde yayınlanacak olan yazımı paylaşmak istiyorum. Keyifli okumalar 🙂

Üniversite döneminin en kaygılı yılı genelde son yıldır: Bir taraftan “mezun olma” telaşı, bir taraftan “beklentiler”in artması, bir taraftan da bizi kovalayan “arkadaşlardan ayrılma” hüznü… İşin en acı tarafı da ilk özgeçmişi oluşturmaya başlarken ortaya çıkar: Tüm öğrencilik hayatımda neler yapmışım / yapmamışım diyerek kendimizle yüzleşmek zorunda kalırız.

Y kuşağı olmanın / olmak zorunda kalmanın bir etkisi olsa gerek, günümüzde bireylerden çok şey bekleniyor. Yani çamurda büyüyen çocuklardan olmak yerine biraz “balkon çocuğu” olmaya itiliyoruz. Bir açıdan yaklaştığımızda aslında süreç çok iyi ilerliyor çünkü bilinçli bir toplum olma yolunda daha sağlıklı adımlar atılıyor. Ancak doğrunun diğer tarafından baktığımızda sorumluluklarımızın istem dışı arttığını görüyoruz. Sanki görünmez bir el sürekli “kendinizi geliştirin” der gibi bizi çimdikliyor. Peki, mutluluktan sarhoş bir şekilde yaşarken bir cimcikleme ile uyanmamak / uyandırılmamak için neler yapmamız gerekiyor?

“Seveceğin bir iş seçersen yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın.” demiş Konfüçyüs. Bu nedenle iş hayatında bir başlangıç yaparken ya da kendimize daha temiz bir sayfa açmaya çalışırken mutlu olabileceğimiz iş alanını seçip, bu alanda profesyonelleşmeye başlamak her zaman daha büyük ve daha sağlam adımlar attırıyor. Ağırlıklı genç, işsiz ve üniversite mezunu olan bir toplumda yaşadığımızı düşünürsek, ancak kendimizi kendimize doğru ifade ettiğimiz takdirde sorunsuz bir “seçim” yaşayacağımızı söyleyebilirim. Kendimize ayna tutmanın / tutabilmenin dışında destek alarak da profesyonel hayatımızda güzel başlangıçlar yapabiliriz. Üstelik bu konuda rehber öğretmen, kariyer danışmanı, tercih uzmanı vs. gibi deneyimli kişilerden alınabilecek destek dışında, piyasada kariyer planlamasını doğru yapabilmemizi sağlayacak pek çok dergi / gazete / makale mevcut.

Ayrıca üniversite yıllarında yapılan zorunlu / ihtiyari stajların, yarı zamanlı çalışmaların kaygısız bir gelecek konusundaki katkıları da tartışılamaz. Tüm bu çalışmaların en büyük getirisi, ne yapmak istediğimiz dışında aslında ne yapmak istemediğimizi de bize göstermesidir. Gülse Birsel, “Hayatınız boyunca yapacağınız en büyük hata, üniversite / yüksek lisans / doktora bitirip 27 yaşına geldikten sonra iş aramaktır.” der ve bence çok doğru söyler. İsterseniz en iyi üniversiteden mezun olun, iş hayatını bir nebze bile koklama fırsatına sahip olamadıysanız maalesef değerlendirilme süreciniz sekteye uğruyor. Bu nedenle okul içerisinde aktif olmak, yaz dönemlerini stajlar / yarı zamanlı çalışmalarla geçirmek her zaman bizi bir adım öne taşıyor. Stajlar ve sosyal aktiviteler dışında da iş dünyasını yakından takip etmek gerekiyor. İngilizce seviyemiz, staj / iş deneyimlerimiz dışında fark yaratabilmek adına neleri bilmemiz gerektiği aslında ilanlarda satır aralarında yer alabiliyor. Bu nedenle tüm iş arama motorlarından, size uygun olsun olmasın, ilan takibini şiddetle tavsiye ediyorum.

İmkânlarımız daha geniş olsa da, dediğim gibi Y kuşağı olmak kolay değil. İş dünyasında yarattığımız farklılıkları görmek isteyen İK profesyonelleri ile karşı karşıyayız artık. Bizler için “geleceğin efendileri” olacağımız iddia ediliyor ve bu nedenle bizden beklenenler giderek artıyor. Eğer “gel işim” diyebilmek istiyorsak bireysel “gelişim” şart artık. Lütfen naylon stajlardan, bir seminere katılmak yerine daha tatlı gelen uykulardan 🙂 uzak duralım. Yaptığımız her kaçamak, geleceğimizde yaratabileceğimiz bir farklılığı da bizden çalıyor.

Bol “değer”li günler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s