DİJİTAL KISITLA”MA”

Aslında bu yazımda, geçen ay kapanan blogspotun bende yarattığı üzüntü ve hayal kırıklığını dile getirmek istiyordum ancak sosyal medyada yaşanan karmaşanın İK boyutundan çıktığını fark ettiğim için sadece hayal kırıklıkları ile dolu bir yazı yazmamaya karar verdim.

Evet, paylaşmak çok önemli bir nokta, özellikle günümüzde… Çünkü bizler bilgiye hızlı ulaşmak isteyen, beklemeye tahammülü olmayan bir nesil olarak yaşamaya devam ediyoruz. Bu anlamda da (en azından benim için) blogspotun kapatılması bilginin paylaşma derecesini azaltmış olmanın yanında, çok değerli isimlerin çok değerli bilgilerini de bir süre de olsa bizden esirgedi. Çünkü günümüzde giderek önem kazanan bireysel / toplumsal gelişimin sosyal öğrenme boyu oldukça yüksek. Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri, Linkedin, Xing gibi sosyal iş ağları dışında bloglar bizim en önemli beslenme kaynaklarımızdan birini oluşturuyor.

Bugün Ufuk Tarhan’ın paylaştığı bir yazıdan yola çıkarak devam etmek istiyorum. “Hızlı balık, mor inek out! Dijital insan artık şart.” diyor kendisi. Kesinlikle katılıyorum. Günümüzde bilgiye kolaylıkla ulaşan, ulaştığı bilgileri fikirleri ile entegre edebilen, teknolojik getirilere hemen adapte olabilen kişi ve / veya kurumlar ön plana çıkabiliyor. Bu nedenle en önemli besin kaynağımın kapatılmasına bu kadar çok tepki gösterdiğimi düşünüyorum. Zaten “hafif” bir iş olarak algılanan insan kaynakları alanında algı değişimini yaratmak dışında güncel veriler de bulmak oldukça zor. Elimizde yer alan kaynakların da bu şekilde kısıtlanması bizi dijital insan olma yolunda daha da yavaş ilerletiyor. Yani İKcı tabiriyle “kaymak”laştırıyor…

Bol “değer”li günler
Merve

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s